İsmail Gerçeksöz

İsmail Gerçeksöz (d. 1925, İzmir - ö. 4 Nisan 1980, İstanbul), Türk şair, gazeteci ve yazar.[1] Hisarcılar akımının temsilcilerinden biridir.

İlk ve ortaöğrenimini babasının görevi nedeniyle çeşitli yerlerde yapan Gerçeksöz, ortaöğreniminden sonra okumaya fırsat bulamadığından kendi kendisini yetiştirdi. Arapça ve Farsça'yı basından öğrendi. Yerleştiği Bursa'da Hâkimiyet gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Ayrıca, Bursa Ekspres gazetesini çıkarıp bu gazetede başyazılar yazdı. İstanbul gazetelerinin Bursa muhabirliğini yaptı. 1961'de gittiği Batı Almanya'da işçi olarak çalışıp Türk işçi derneklerinin başkanlıklarında bulundu, çeviriler yaptı. 1976'da Türkiye'ye döndü. Ortadoğu gazetesinde çalışırken bir silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Eserleri

Şiir
  • Âşık Sazından Şiirler (1944)
  • Bursa'nın Destanı (1951)
  • Yaşayan Ağaç (1952)
  • İkinci Dönüş (1972)

Kaynakça

  1. İhsan Işık, (Ed.) (2007). "GERÇEKSÖZ, İsmail". Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi. 4. Cilt (2. bas.). Ankara: Elvan Yayınları. s. 1432.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.