Çin çay kültürü

Çin çay kültürü, Çin kültürünün önemli bir parçasıdır ve dünya çapında bilinen olan bir kültürdür. Japon çay kültürünün kökeni de Çin'e dayanır, fakat zamanın akışıyla bu iki kültür birbirinden ayrılmıştır. Japon çay seremonisi olarak dünyada meşhur olan merasim, Çin'de de çay kültürünün bir parçası olarak yapılır.

Çin Çay Takımı

Çay Tarımı ve Çay Bölgeleri

İşlenmelerine göre 6 çay çeşidi

Çin Çayı özellikle Çin'in güneyinde ekilmektedir. Yeşil çay Zhejiang, Anhui ve Fujian eyaletlerinde; Oolong Çayı Fujian; sarı çay Hunan eyaletinde; siyah çay ise Siçuan ve Yünnan eyaletlerinde yetiştirilmektedir.

Çin'de çaylar esas itibarıyla altıya ayrılır:

  • Yeşil / 绿茶, lǜchá 'Yeşil çay'
  • 白茶, báichá 'Beyaz çay'
  • 黃茶 / 黄茶, huángchá 'Sarı çay'
  • 烏龍茶 / 乌龙茶, wūlóngchá 'Oolang çayı' (yarı-fermente çay)
  • 普洱茶, pǔ'ěrchá 'Pu-Erh çayı' (post-fermente çay, Pu'er şehrinde üretilir)
  • 紅茶 / 红茶, hóngchá 'kırmızı çay' (Siyah Çay)

Çayın Tarihi

Nankin'deki Ananevî çay evi

Çin, çayın ana vatanıdır. Çay tarımının Çin'de kesin olarak ne zaman başladığı bilinmemektedir. Fakat resmî vesikalara göre Qin Hanedanı zamanında, 221 yılında çay vergisi alınmaktaydı. Çay o zamanlar her şeyden evvel tıpta kullanılmaktaydı.

Çay, Tang Hanedanı (618-907) devrinde sarayda keyif verici tesiri için içilmekteydi ve asiller tarafından da tüketilmekteydi. Yine bu yıllarda Budist tapınaklarındaki keşişler saatlerce süren meditasyonları sırasında uyanık kalabilmek için çay içiyorlardı. Tapınaklarda çay içme adeti, Tai Shan Dağındaki Lingyang Tapınağı'nda ortaya çıkmış ve buradan diğer tapınaklara yayılmıştı. Bir müddet sonra Budist keşişler çay ekmeye başladılar. Tang Hanedanı zamanında dünyaca tanınan Chajing isimli kitabın müellifi Lu Yu dünyaya gözlerini açtı. Lu Yu, akıp giden zaman içerisinde "Çayın Tanrısı" lakabını aldı. Yine bu devirde Kore'ye ve Japonya'ya çay ihracatı başladı.

Çayın Hazırlanışı

Çay seremonisi için yapılan hazırlık

Çay Kap-Kacakları

Ayrıca bakınız

Kaynakça

    Web bağlantıları

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.