Zhuanglar

Zhuanglar veya Çuanglar (Zhuangca: Bouxcuengh; Çince: 壮族 Pinyin: Zhuàngzú), Günümüzde Çin'de resmî olarak tanınmış 56 etnik grubundan biri. Çin'de Guangxi ve Yunnan eyaletlerinin Vietnam sınırı yakınlarında yaşayan büyük bir etnik gruptur.

Zhuanglar


Lu Rongting(陸荣廷) • Cen Chunxuan(岑春煊) • Huang Xianfan(黄现璠) • Wei Guoqing (韦国清)
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Çin: Guangxi 14,207 milyon
Çin: Yunnan 1,144 milyon
Çin: Guangdong 0,57 milyon
Diller
Zhuangca
Din
Buyeiler, Nùnglar, Taylar
Guangxi Zhuanglar’in dağıtım

Nüfus

2000 yılı nüfus sayımında 16,187,163 Zhuang kaydedilmiştir.[1] Nüfusun çoğunluğu Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi, Yunnan eyaletinde Wenshan Zhuang Hmong Özerk İli ve Guangdong eyaletinde Lianshan Zhuang Yao Özerk İlçesi gibi bölgelerde yaşamaktadır. Zhuanglarca'nın bir kuzey lehçesi de Vietnam sınırı yakınlarındaki Longzhou ve Pingxiang yöresinde tahminen 700,000 kişi tarafından konuşulur.

Kültür

Zhuang öncelikle tarımsal bir kültürdür; günlük yaşamda da bunun etkisi görülür. Genelde tüm ev işleri kadına aittir. Ayrıca iplik eğirme ve dokumacılık da uğraşırlar. Erkekler çoğunlukla olan geleneksel giysilerini giyerler. Genç bekar kızlar parlak renkli Zhuang giysileri ile giyinirler. Evlenmiş kadınlar siyah renkli olan geleneksel giysilerini giyerler.[2]

Notlar

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  • Huang Xianfan: Zhuang Genel Tarih (Ölümünden sonra Yayınlandı,1988, ISBN 7-5363-0422-6)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.