Yunnan Üç Paralel Nehri Koruma Alanı

Yunnan Üç Paralel Nehri Koruma Alanı (Çince: 云南三江并流; pinyin: Yúnnān Sānjiāngbìngliú), Çin'in Yunnan eyaletinde bulunan bir UNESCO Dünya Mirası Listesi alanıdır. Hengduan Dağları'nın Yunnan kesiminde bulunan Yangtze, Mekong Nehri ve Saluen nehirlerinin üst sınırlarının havzaları içinde yer almaktadır.[1]

Yunnan Üç Paralel Nehri Koruma Alanı
UNESCO Dünya Mirası
Meili Karlı Dağları
Konum  Çin
Kriter Doğal: vii, viii, ix, x
Referans 1083
Tescil 2003 (27. oturum)
Bölge Asya-Pasifik
Koordinatlar 27°20′K 99°25′D

Üç Paralel Nehri Koruma Alanı, Çin'in ve aynı zamanda dünyadaki en zengin biyoçeşitliliğine sahip bölgelerden biridir. Bölge Doğu Asya, Güney Asya ve Tibet Platosu'nun kavşağında yer almaktadır. Farklı iklime sahip olan bu arazi eski dönemlere ait olan bitki ve hayvanlar aleminin sürekli yerleşim yerine dönüşmüştür. Bölgede 6000'den çok nadir bitki ile ayrıca Çin fauansının dörtte bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynakça

  1. UNESCO World Heritage Centre 1992-2016. "Three Parallel Rivers of Yunnan Protected Areas". World Heritage List. 28 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2017.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.