World Wide Web Foundation

World Wide Web Foundation veya Web Foundation, internet sunucuları ağının gelişimi ve geçerliliği için çalışan kuruluş. Kuruluşun oluşumu Tim Berners-Lee tarafından 14 Eylül 2008 tarihinde Washington, DC'de duyurulmuştur. 15 Kasım 2009 tarihinde de çalışmalara başlanmıştır.

World Wide Web Foundation
Tür Kâr amacı gütmeyen
Kuruluş 15 Kasım 2009
Kurucu Tim Berners-Lee
Genel merkezi
Kilit kişiler Tim Berners-Lee (kurucu)
Steve Bratt (CEO)
Website www.webfoundation.org

Kuruluşun amacı, özgür ve açık tek bir internet ağı geliştirmek, internet ağlarının yararlarını dünya üzerindeki tüm insanlar için genişletmektir. Kuruluş, üç programda iş alımı yapmaktadır: Web Bilimi ve Araştırması, Web Teknolojisi ve Uygulama ve Toplum için Web.

Kuruluş, Open Web Foundation'la bağlantılı değildir.

TV yayını

Alberto Ibarguen ve Tim Berners-Lee'nin 2008'deki Web Foundation duyurusundan

Kuruluş duyurulduğunda, Berners-Lee web sitelerinin kendi güvenilirliklerini etiketleyen sistemi eleştirmiştir. BBC'ye göre Berners-Lee, "Güvenilir kaynaklarla bir kez bile olsa kanıtlabileceğimiz, websitelerinin içerisindeki bilgilerin ne derece güvenilir olduğunu belirleyen yeni bir sistemin kuruluması gereklidir." demiştir. New Scientist dergisi, bir kurumun ya da kuruluşun bir başka kuruma ait websitesini değerlendirmesini kritik etmiştir.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.