Tom Skerritt

Thomas Roy "Tom" Skerritt[1] (d. 25 Ağustos 1933, Detroit) Emmy Ödüllü, 1962 yılından bu yana 40'tan fazla film ve 200'den fazla televizyon dizisinde oynayan Amerikalı karakter oyuncusu.

Tom Skerritt
Skerritt, 47. Emmy Ödülleri töreninde
Doğum Thomas Roy Skerritt
25 Ağustos 1933 (1933-08-25)
Detroit, Michigan, ABD
Diğer isim(ler)i "Skit-Skat-Skerrit"

Biyografi

Kariyeri

Skerritt, ilk kez 1962 yılında televizyon yapımı Combat! ve aynı yıl yapımcılığını Terry Sanders'in üstlendiği War Hunt adlı sinema filminde göründü. Ancak kariyerini etkileyecek ilk yapımlar M*A*S*H (1970), Harold and Maude (1971), Big Bad Mama, Cheech & Chongs Up In Smoke (1978) ve Alien (1979) filmleri oldu. Alien filminde oynadığı Nostromo uzay gemisinin kaptanı A.J. Dallas rolü kısa da olsa hafızalara kazındı. Daha sonra SpaceCamp (1986) ve Top Gun (1986) filmlerinde oynadı. Top Gun filminde oynadığı Komutan Mike "Viper" Metcalf rolünde ve Contact (1997) filmindeki astronot bilim adamı David Drumlin rolünde beğeni kazandı.

A River Runs Through It (1992) filminde MacLean rolünü canlandırdı. Poison Ivy (1992) filminde Drew Barrymore ile birlikte oynadı. Stephen King romanından uyarlanan The Dead Zone filminde kasabanın şerifi rolündeydi.

Cheers adlı televizyon dizisinde Evan Drake karakterini canlandırdı. Law & Order: Special Victims Unit ve Picket Fences (1992-1996) dizilerinde rol aldı. Fox ve BBC'nin yapımcılıklarını üstlendiği Homeland Security ve The Grid yapımlarında rol aldı. Her iki yapımda kontra-terörizmi konu almıştı.

Brothers & Sisters televizyon dizisinde William Walker rolünü canlandırdı. Steel Magnolias (1989) filminde Sally Field'ın kocası rolünü oynadı. ABC'nin aile dizisi Fallen'de göründü. Microsoft'un yeni sistemi Windows Vista'nın tanıtımlarında rol aldı. Tim and Eric Awesome Show, Great Job! dizisinde bulundu. 2006 yılında yönetmenliğini Christopher N. Rowley'nin yaptığı Bonneville adlı filmde oynadı. 2009 yılı ABD,Fransa,Kanada ve Türkiye yapımı Whiteout (Türkçe adı;Soğuk Ölüm) filminde Dr. John Fury karakterini oynadı.

Özel yaşamı

Detroit, Michigan'da doğan Skerritt, ev hizmetlisi Helen ve işçi Roy Skerritt'in oğlu idi.[2][3] 1951 yılında Detroit Mackenzie Lisesi'ne (Mackenzie High School) giden oyuncu, daha sonra Wayne Devlet Üniversitesi (Wayne State University) ve Los Angeles-Kaliforniya Üniversitesi'ne (University of California at Los Angeles) gitti. 1988 yılından beri sanatçı, yaşamını Seattle'daki Washington Gölündeki evi ve San Juan Adaları'ndan Lopez Adası'nda bulunan evi arasında geçirmektedir. Skerritt, üç oğul ve bir kız çocuğu yetiştirmiştir.

Kaynakça

Dış bağlantılar


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.