Tek toynaklılar

Tek toynaklılar (Latince: Perissodactyla), memeliler sınıfından içinde otobur hayvanları barındıran bir takımdır. Ayaklarında tek sayıda toynağı bulunan bu takımdaki hayvanlar büyük ve çok büyük hayvanlar olarak nitelenebilir. Çift toynaklılar takımının geviş getiren hayvanlarının aksine tek toynaklılar bitki selülozunu midede değil bağırsaklarda sindirir. Atlar, gergedanlar ve tapirler tek toynaklı hayvanlardır.

Tek toynaklılar
At toynağı
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
İnfra sınıf: Eutheria
Üst takım: Laurasiatheria
Takım: Perissodactyla
Owen, 1848
Familyalar

Metne bakınız.

Taksonomi

Tek toynaklılar takımının günümüzde yaşayan üyeleri iki alt takımda sınıflandırılır:

  • Hippomorpha her ayağında tek toynağı olan, uzun bacaklı ve hızlı koşan hayvanlardan oluşur ve günümüzde soyunu sürdüren tek familya atgiller (Equidae) ve bu familya içindeki tek cins olan Equustur. Bu cins içinde at, zebra, eşek ve diğer türler bulunur. Soyu tükenmiş olan ve gergedana benzeyen brontoter de bu alt takımda yer alır.
  • Ceratomorpha birkaç işlevsel toynağı olan ve Hippomorpha türlerinden daha ağır ve daha yavaş hareket eden tek toynaklıların oluşturduğu alt takımdır. Bu alt takımın içinde soyunu sürdüren iki familya bulunur: Tapirgiller (Tapiridae) ve gergedangiller (Rhinocerotidae).

Tek toynaklıların soyunu sürdüren üç familyası aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

  • Takım Perissodactyla - Tek toynaklılar
  • Alt takım Hippomorpha
  • Alt takım Ceratomorpha
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.