Strasbourg

Strazburg (Fransızca telaffuz: [stʁazbuʁ], Almanca: Straßburg, Fransızca: Strasbourg, Almanca telaffuz: [ˈʃtʁaːsbʊɐ̯k]) Fransa'nın bir kuzeydoğu kentidir. Alsas bölgesi ve Bas-Rhin departmanının başkentliğini yapar.

Strazburg
Strasbourg

Bayrak

Arma
Bölge Grand Est
Département Bas-Rhin
İdare
  Belediye Başkanı Roland Ries (PS)
Yüzölçümü
  Toplam 78,26 km² (30,21 mil²)
En yüksek nokta 151 m (495 ft)
En alçak nokta 132 m (433 ft)
Nüfus
 (2007)
  Toplam 272.123
  Yoğunluk 3.400/km² (9.000/mil²)
  Kent yoğunluğu 3.477/km² (9.000/mil²)
  Metropol
641 853
Zaman dilimi UTC+01.00

Strazburg Fransa'nın nüfus bakımından yedinci en kalabalık kentidir. Kuzey-doğu bölgesinin ekonomik merkezlerinden biri olan şehir aynı zamanda Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nu barındırır. Cenevre ve New York'la birlikte ülke başkentliği yapmadan uluslararası bir organizasyon merkezi barındıran az sayıda kentten biridir.

Şehir, 1988'de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmiştir.

Strazburg aynı zamanda büyük bir öğrenci kentidir. Üniversiteleri uluslararası platformda tanınmış olup öğrencilerinin %20'si yabancıdır.

Şehir "Avrupa'nın Başkenti" unvanını taşır.

Kent 1949 yılından bu yana AB görüşmelerine ev sahipliği yapmaktadır ve Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi burada bulunmaktadır. Bu sebeple Avrupa Birliği'nin Brüksel'den sonraki 2. önemli kentidir. Dünyada Cenevre ve New York'un yanı sıra, başkent olmadan uluslararası kurumlara ev sahipliği yapan üç kentten biridir.

Bir sınır kenti olduğundan dolayı, diğer tipik Fransız kentlerine benzememektedir. Özellikle Alman ve Fransız kültürünün yoğun özelliklerini taşımaktadır. Şehrin şaraplık bağları çok ünlüdür.

Tarihi

Notre Dame Katedrali

Strazburg, Roma imparatoru Augustus tarafından kurulmuştur. 1681 yılında Almanlardan Fransızlara geçmiştir. 1789 Fransız Devrimi ile de kent iyice Fransız kültürünün etkisi altına girmiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında Otto von Bismarck tarafından yeniden ele geçirilerek Alman İmparatorluğu'na dahil edilmiş ve Alsas-Loren eyaletinin başkenti yapılmıştır. Kent I. Dünya Savaşı'nın ardından 1919'da yeniden Fransa'ya katılmıştır.

Tarihte birçok önemli olaya tanıklık etmiştir. Fransa millî marşı La Marseillaise 1792'de Rouget de Lisle tarafından burada bestelenmiştir. Gutenberg matbaayı burada icat etmiştir. Ünlü Alman yazar Goethe de hayatının bir kısmını burada geçirmiş ve burada öğrencilik yapmıştır.

Eğitim

Fransa'nın en önemli üniversitesinden biri olan Strasbourg Üniversitesi burada yer almaktadır. Şehir aynı zamanda EM Strasbourg Business School karargahına da ev sahipliği yapmaktadır.

Kültür ve turizm

Kent 1988 yılından bu yana UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Strazburg hem kent merkezi, hem de çevresindeki Orta Çağ ve Rönesans mimarisinin etkisiyle bir açık hava müzesini andırmaktadır. Şehrin çevreleri üzüm bağları ile çevrilidir. Şehirde çok sayıda park ve bahçe bulunmaktadır. Görülmesi gereken yerler ve müzelerin bazıları şunlardır:

 • Notre Dame Katedrali
 • La Petite France ve Ponts Couverts
 • Kleber Meydanı (Place Kleber)
 • Cumhuriyet Meydanı (Place de la République)
 • Kammerzell Evi, şehrin en eski evi
 • Botanik Bahçesi (Jardin Botanique)
 • Gutenberg Meydanı (La Place Gutenberg)
 • Rohan Sarayı (Le Palais Rohan)
 • Alsas Müzesi (Le Musée Alsacien)
 • Ill Nehri üzerinde kanal turu
 • Orangerie Parkı
 • Citadelle Parkı
 • Avrupa Parlamentosu
 • Avrupa Konseyi
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

Spor

Şehrin takımı Fransa 1. Ligi'nde oynayan Strazburg'dur.

Kardeş şehirler

Resimler

Vauban barajından panoramik bir görüntü
Strasbourg'da Ren Nehri - panorama

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.