Aix-en-Provence

Aix-en-Provence [[ˌɛksɑ̃pʀɔˈvɑ̃s]] (okunuşu: Eks-an-Provans), Fransa'nın güneyinde Bouches-du-Rhône departmanına bağlı ve Marsilya'ya 25 km uzaklıktaki tarihi ve kültürel bir şehirdir.

Aix-en-Provence

Arma
Bölge Rhône-Alpes
Département Bouches-du-Rhône
İdare
  Belediye Başkanı Maryse Joissains (Masini (UMP))
Yüzölçümü
  Toplam 186,08 km² (71,84 mil²)
Rakım 173 m (567 ft)
En yüksek nokta 511 m (1.676 ft)
En alçak nokta 73 m (239 ft)
Nüfus
 (2005)
  Toplam 140.200
  Yoğunluk 750/km² (1.900/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00

Aix-en-Provence şehrinin kuzeyinde kalan kısımlarda özellikle Puyricard'da burjuva kesiminin yaşadığı söylenirken, bu şehirdeki evlerin Fransa'da en pahalılar arasında olduğu bilinmektedir. Aix-en-Provence'ın 10 km kuzeyinde Cezanne ve Picasso'nun tablolarını yaptığı lavanta tarlalarıyla kaplı St. Victoire Dağı bulunmaktadır. Burada Picasso'nun yaşadığı şato ziyaretçi kabul etmemektedir.

Yeraltı suları, sabunları, Cezanne'ı, lokumu, sucuğu ve keçileriyle meşhur olan şehir 200'ün üzerinde çeşme ve dört üniversite barındırmaktadır. Bunun yanında 16 bakkal, 22 seyyar market, 46 umumi tuvalet ve 300'ü aşkın aile çay bahçesiyle Fransız piknik kültürünü yansıtmaktadır.

Tarihi

Antik dönem

MÖ 4. yüzyılda Provence bölgesinin batısında Kelt - Ligur kavimlerin yaşadığı kaynaklarda aktarılmaktadır. Aix'in yakınlarındaki oppidumu başkent ilan eden Salluviler burada Massalia'daki Yunan gruplar ile barış içinde yaşamaktaydılar. İki kavim arasında bir kültürleşme söz konusuydu. MÖ 2. yüzyıldan itibaren birbirlerini tehdit olarak algılamaya başlayan kavimler Romalıları çağırarak onlardan yardım istemişlerdir. Bunun üzerine MÖ 123 tarihinde bölgeye gelerek ele geçiren Prokonsül Gaius Sextius Calvinus, Entremont oppidumunu yağmalatarak ortadan kaldırmıştır. Bölgede sürdürülen savaşların bir diğer amacının Roma'nın İspanya yollarını güvence altına alma çabası olduğu iddia edilmektedir. Bölgedeki Roma hakimiyetini vurgulamak isteyen Calvinus kısa süre sonra bir kaplıca etrafına sur inşa ettirerek Galya topraklarındaki ilk Roma şehirlerinden birisi olan Colonia Aquae Sextiae Salluviorum kurmuştur. Şehrin bugünkü ismi Aix bu ismin kısaltmasından ortaya çıkmıştır.

Kısa süre sonra bu şehrin etrafında Roma eyaleti Gallia Narbonensis kurulmuş ancak eyaletin başkenti MÖ 118 yılından itibaren Colonia Narbo Martius olmuştur. St. Victoire dağı eteklerinde MÖ 102 yılında meşhur Aquae Sextiae Savaşı yapılmış ve bu savaşta Gaius Marius komutasındaki Roma ordusu, Tötonlar ve Ambronları mağlup ederek komutan Gaius Marius'u halk destanlarına ve sözlü kültüre yerleşmesine vesile olmuştur. Roma yolu Via Aurelia'da bulunan şehir zamanla hızla büyümüş ve nam salan kaplıcası ile şifa arayan hastaları kendisine çekmeye başlamıştır. Augustus döneminde Roma kolonisi olan Aquae Sextiae, MÖ 15'te vatandaşlarına Roma vatandaşı hakkını tanımıştır.

Resimler

Kardeş şehir

Aix-en-Provence'in aşağıda listenen şehirler ile kardeş şehir anlaşması vardır:

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.