Pompeii

Pompeii, Pompei Komünü sınırları içeriside, İtalya'nın kısmi özerk bölgesi Campania'da, Napoli şehri yakınlarında bulunan ve hâlâ kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kentidir.

Pompei'nin helakı, Karl Briullov
Tarihi Pompeii Sokağı
Herkulaneum ve Torre Annunziate
Pompei' nin Arkeolojik Alanları
Devlet İtalya
TipiKültürel
Referans82911 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika
Pompei, Herkulaneum ve Torre Annunziata Antik Kentleri
UNESCO Dünya Mirası
Konum  İtalya
Kriter Kültürel: iii, iv, v
Referans 829
Tescil 1997 (21. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Burası, yakınlarındaki Herkulaneum ile birlikte, 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı'nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok olmuştu.[1]

Vezüv'ün korkunç patlamasının ardından yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan kent, 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedildi. O zamandan beri yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu'nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağladı. Pompeii günümüzde UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde olup İtalya'nın en popüler turistik merkezlerinden biridir.

Pompeii Antik Roma Kentinin kalıntıları

Konum

Vezüv Yanardağı'ının patlamasından etkilenen Pompeii ve diğer kentler. Siyah bulutlar kül ve cürufun genel yayılımını göstermektedir.

Pompeii yıkıntıları 40°45′00″K 14°29′10″D koordinantlarında şimdiki Pompei banliyösü'nün yakınlarında yer alır. Eskiden sahile daha yakın olmasına karşın, bugün o dönemlere oranla daha iç kısımda bulunmaktadır.

Notlar

  1. "Pompeii Felaketi". 18 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2008.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.