Pisco (içki)

Pisco, bir brendi olup, Peru ve Şili'nin ulusal içkisidir.

Peru piscosu
Şili piscosu şişeleri
Peru piscosu şişeleri

400 yıldan uzun zamandır mevcut olan bir içkidir. Saf damıtılmış üzüm suyu olan piscodan bir lite elde edebilmek içim, 6 ile 7 kilo üzüm kullanılır. Tek malzemesi "pisco üzümü" olarak da bilinen sekiz değişik üzüm türünden elde edilmiş fermente üzüm posasıdır. Pisco üretimi için başlıca olarak muskat üzümü (Moscatel) kullanılır. Pisco Sour, pisco temeline dayanan bilindik bir kokteyldir. Bununla beraber cola ile karışımına Piscola adı verilir.

Pisco adının kökeni tartışmalıdır. Bir teoriye göre sözcük Quechua dilinden gelir ki burada "uçan kuş" anlamındadır. Peru sahilinde bugünkü Pisco şehri, çevresinin kuşlar açısından zengin olması sebebiyle İnkalarca "Pisko" olarak adlandırılır. Bu bölgede alkollü içecekleri muhafaza eden çeşitli yüksek kaliteli fıçılar üretilirdi. Bunlar, bölgeye dayanarak Pisko ya da Pisquillo olarak nitelenirdi. Fıçılar İspanyollar tarafından Güney Amerika Pasifik sahili boyunca üzüm brendisi depolamada kullanıldı. Üzüm brendisi daha sonra fıçıların adını alır.

Diğer bir teori, ismin liman şehri Pisco’dan türediğidir. Buradan Güney Amerika’nın üzüm ürünlerinim ağılıklı kısmı Avrupa için gemilere yüklenirdi. Buradaki taşıma kaplarında "de Piscu" yazıyordu ki sözcük sonradan İspanyollarca bu içki için dönüştürülmüştür.

Pisconun Peru ve Şili piscosu olarak iki türü vardır.

Kaynakça

Kısmi tercüme

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Pisco (içki) ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.