Pangaltı

Pangaltı (eski ismi ile Pancaldi), İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Şişli ilçesinde bir semt. Bir semt olduğundan kesin sınırları çizilememekle birlikte, idarî olarak Halaskargazi, Bozkurt ve Cumhuriyet mahallelerinin kestiği alana yayıldığı söylenebilir. Şişli merkezin ana aksını oluşturan Halâskârgazi Caddesi üzerinde; Osmanbey ve Harbiye semtleri arasında bulunur.

Pangaltı

Şişli'nin İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Şişli
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Alan kodu (+90) 212
Plaka kodu 34

Önceleri Levanten Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı semtte, günümüzde bu yoğunluk görülmemektedir.[1] Semt aynı zamanda İstanbul'un ilk planlı konutlaşma projesidir.[2]

Etimoloji

Semt, Pancaldi adlı bir İtalyan'ın girişimiyle kurulmuş olup, modern Pangaltı kelimesinin kökeni de bu kişinin özel ismine dayanmaktadır. Tarihte tespit edilmiş ilk kullanımı 1866 yılında yayımlanmış Carl Stolpe'nin Plan de Constantinople avec ses faubourgs, le port et une partie du Bosphore levé et vérifié d'après les changements les plus récents jusqu'en 1866 eseridir.[2]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Marmara, Rinaldo (2004). Pancaldi: quartier Levantin du XIXe siècle (31. baskı bas.). İstanbul. ss. sf. 49. ISBN 978-975-428-269-6.
  2. "Pangaltı". Nişanyan Yeradları. Erişim tarihi: 1 Ekim 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.