Esentepe, Şişli

Esentepe, İstanbul'un Şişli İlçesi'ne bağlı mahalle. Zincirlikuyu'nun batısında ve Zincirlikuyu Mezarlığı'ndan itibaren güneye doğru uzanır.

Esentepe

Şişli'nin mahalleleri
Ülke Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Şişli
Nüfus
 (2014)
  Toplam 7,402 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Posta kodu
34394
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

1950'lerin sonlarında burada kurulan iki katlı ya da tek katlı yapılardan ibaret kooperatif sitelerin, 1960'larda da emekli subaylar ve gazeteciler için yapılan sitelerin çekirdeğini oluşturduğu semt, İstanbul'un 1960 sonrası yapılaşması içinde düzenli bir şekilde oluşmuştur. Çoğunlukla iş merkezlerinin ve gökdelenlerin bulunduğu mahalle güneyden Gayrettepe ve Balmumcu, batıda Mecidiyeköy ve Gülbahar kuzeyde Gültepe ve Çeliktepe ve doğu da Levent ile komşudur.

TMSF, Şişli Belediyesi, Zincirlikuyu Mezarlığı, Astoria, Metrocity ve Kanyon alışveriş merkezleri, HSBC ve Denizbank genel müdürlükleri, Tekfen Tower gibi önemli yerler Esentepe Mahallesi sınırları içindedir. Çocuk parklarının fazla olduğu nezih bir semttir.

İstanbulun en hareketli caddelerinden Büyükdere Caddesinin önemli bir bölümü bu mahalle içinden geçer. Mahalle sınırları içinde bulunan 4. Levent İETT garajı, Zincirlikuyu Metrobüs durağı, 4. Levent, Levent ve Gayrettepe metro istasyonları ve onlarca otobüs durağı ile ulaşım rahatlığı üst düzeydedir. Çoğunlukla bir konut bölgesi olan Gayrettepe ile iç içedir.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.