Büyükdere Caddesi

Büyükdere Caddesi, İstanbul, Avrupa Yakası'nda, Şişli Camii'nden başlayıp Mecidiyeköy, Esentepe, Zincirlikuyu, Levent, Sanayi mahallelerinin önünden ve Maslak Kavşağı'ndan geçerek soluna Fatih Ormanı'nı alıp kuzeye doğru devam eden ve Hacıosman Bayırı'na kavuşan yol.

Büyükdere Caddesi
Büyükdere Caddesi (Levent)
Konum İstanbul
Uzunluk 13.5 km
Trafik Araç ve yaya

Güzergah

Zincirlikuyu Mezarlığı'nın güneyinde Barbaros Bulvarı'nın bittiği noktada bu bulvarla kesişen şimdiki Büyükdere Caddesi, I. Levent'in kuzeyinden Sanayi Mahallesi'nin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çevre yolunda (TEM) sona erdiği yere kadar eski Büyükdere Caddesi'ne paralel gider. Çevre yolu kavşağından (Harp Akademileri Köprülü Kavşağı), Harp Akademilerini, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi'ni sağda; büyük şirket ve işyeri binalarını solda bırakarak kuzeydoğu yönünde devam eder. Maslak Kavşağı'nda, İstinye Bayırı Caddesi, doğuya İstinye istikametine ayrılırken Büyükdere Caddesi, kuzey yönüne devam eder ve Fatih Ormanı'nın doğu sınırından geçer.

Bir süre sonra Tarabya Bayırı Caddesi, doğu yönünde ayrılır, kuzeye doğru inen Büyükdere Caddesi, Büyükdere Körfezi'ne 1 km kala, en dik bölümünde Hacıosman Bayırı adını alır. Büyükdere'ye doğru, önce Kefeliköy Caddesi; Çayırbaşı Kavşağı'ndan sonra da Çetin Emeç ve Demokrasi Şehitleri Caddesi (kazıklı yol), daha sonra Büyükdere'den Sarıyer'e doğru Piyasa Caddesi olarak devam eden yolu, Büyükdere Caddesi'nin uzantısı saymak mümkündür.

Özellikleri

Yenikapı-Hacıosman metro hattı, bankaların genel müdürlükleri, iş merkezleri ve gökdelenlerin çoğu bu cadde üzerindedir. Cadde aynı zamanda Zincirlikuyu'dan Maslak'a kadar sağında kalan Beşiktaş ilçesi ile solunda kalan Kâğıthane ve Şişli ilçelerini birbirinden ayıran bir sınırdır. Caddenin sağında ve solunda (ön sıradaki plazaları ve fabrikaları saymazsak) hem ekonomik hem de sosyal yaşam tamamen farklı bir manzara sergilemektedir. Adı bağlandığı Büyükdere mahallesinden gelir.

Resim galerisi

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.