Halâskârgazi Caddesi

Halâskârgazi Caddesi, Harbiye kavşağından başlayarak Şişli Camii'ne kadar uzanan cadde.Yaklaşık 1,3 km uzunluğunda olup üzerinde iş merkezleri, bankalar, çarşılar, müzeler ve lokantalar bulundurmaktadır. Kenter Tiyatrosu bu cadde üzerindedir.

Halâskârgazi Caddesi
Halâskârgazi Caddesi üzerindeki Atatürk Müzesi
Konum İstanbul
Aralık Harbiye-Şişli
Uzunluk 1,25 km
Trafik Araç ve yaya

Bugün Taksim Meydanı'ndan Şişli Camii önlerine kadar uzanan; Taksim'den Harbiye kadarki bölümünün adı Cumhuriyet Caddesi olan, Harbiye kavşağından Şişli Camii'ne kadar da Halâskârgazi Caddesi adını alan yolun bütünü, Cumhuriyet öncesinde Şehit Muhtar Bey Caddesi idi. Bu ad caddeye 31 Mart Olayı (1909) sırasında Taksim civarında ölen Muhtar Bey'in anısına verilmiştir. İstanbul'un işgal altında olduğu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk bu caddede bir ev tutmuş, annesi ve kız kardeşiyle birlikte buraya yerleşmiştir. Bu tarihlerde Atatürk'ün buradaki evi çok hareketli günler yaşamıştır. O dönemlerde Şişli Caddesi adını taşıyan caddenin ismi 1927 yılında 'Kurtarıcı' anlamına gelen 'Halâskâr' ve 'gazi' kelimelerinin birleştirilmesiyle Atatürk'e atfen Halaskârgazi olarak değiştirilmiştir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.