Osmanlı Milletler Topluluğu

Osmanlı Milletler Topluluğu, Türkiye'nin eski başbakanı olan Ahmet Davutoğlu'nun dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde gündeme getirdiği[1]; Osmanlı İmparatorluğu'nun hakim olduğu topraklar üzerinde kurulan tüm devletleri, dağılan Britanya İmparatorluğu'nun toprakları üzerinde kurulan devletlerin oluşturduğu İngiliz Milletler Topluluğu gibi bir yapılanmayla bir araya getirmesi planlanan uluslararası örgüt.

2006 yılında dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve 2012 yılında dönemin Türkiye Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gerçekleştirdikleri Cezayir seyahatlerinde Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika tarafından bu şekilde bir yapılanmanın Türkiye'nin öncülüğünde kurulması Türk yetkililere beyan edilmiştir.[2]

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, Abdullah Gül'e şunları söylemiştir:

Osmanlı Milletler Topluluğu kuralım. İngiltere Commonwealth denen Britanya Milletler Topluluğu’nu eski sömürgeleriyle kurdu. Biz Osmanlıyı hiçbir zaman sömürgeci görmedik. Güçlü olduğu kadar hoşgörülü Osmanlı düzeni günümüzde de uygulanamaz mı? Biz Osmanlının parçasıyız. Osmanlıyı biz Cezayirliler Cezayir’e davet ettik ama gitmesini istemedik

[3]

Bu konu Türk kamuoyunda Türkiye'nin dış politikada Osmanlı coğrafyası üzerinde daha etkin bir rol oynamasını ifade edecek şekilde Yeni Osmanlıcılık kavramı ile tartışılmaktadır.

Halen yazar olarak hayatına devam eden eski siyasetçi ve bürokrat Hasan Celal Güzel, farklı gazeteler için kaleme aldığı birçok yazısında Türkiye'nin gelecek dış politika perspektifi içerisinde Osmanlı Milletler Topluluğu'nun kurulması gerektiğini yazmıştır.[4]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Davutoğlu'nun hayali: OMT". Vatan (gazete, 2002). 10 Aralık 2010. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2016.
  2. "'Osmanlı Milletler Topluluğu kuralım' teklifi!". Habertürk (gazete). 29 Kasım 2012. 22 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2016.
  3. "Osmanlı Milletler Topluluğu". 21 Ekim 2015. 26 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2016.
  4. Hasan Celal Güzel (28 Temmuz 2016). "Geleceğin süper gücü: 'Yeni Türkiye' (2)". Yeni Akit. 29 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.