Opera Mobile

Opera Mobile, Opera Software AS tarafından geliştirilen, akıllı telefonlar, tabletler ve PDA'lar için bir mobil web tarayıcısıdır. İlk kez 2000 yılında sunuldu. Opera'nın mobil sürümünü çalıştıran ilk cihazlar Psion Seri 5, Psion Series 5mx, Psion Seri 7 ve ardından Psion netBook'tur.[1] Opera Mobile 3.6 sürümü 2000'de piyasaya sürüldü. Android, Maemo, MeeGo, S60, Windows Mobile, Windows Phone, Microsoft Windows sistemleri için uyumludur. Tarayıcı kendi Opera Mobile Store mağazasına sahiptir.

Opera Mobile
Geliştirici(ler) Opera Software
İlk yayınlanma 3 Nisan 2000
Güncel sürüm 55.2.2719 / 16 Aralık 2019) (2019-12-16)
Programlama dili C++, JavaScript, HTML, C, Rust
İşletim sistemi Windows, Linux, Android
Tür mobil web tarayıcısı
Lisans Ücretsiz yazılım
Resmî sitesi opera.com/mobile/

Opera Mobile, WebKit ile değiştirilen sürüm 15'e kadar Presto yerleşim motorunu kullandı, ardından Blink ve Ajax'ın yanı sıra birçok web standardını da destekledi. Sürüm 9.7'den itibaren, web sayfalarını Opera Software'in "Turbo" sunucuları üzerinden sıkıştırılır ve böylece indirme boyutunu azaltan Opera Turbo'yu kullanabilir.[2] Web sayfaları sıkıştırıldığı için sayfa yükleme süreleri iyileştirildi ve bant genişliği tüketimi %80'e kadar azaltıldı.

Dış bağlantılar

Kaynakça

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.