NBCUniversal

NBC Universal, Mayıs 2004 tarihinde General Electric's NBC ile Vivendi Universal Entertainment (Fransız Medya Grubu, Vivendi SA)'ın birleşmesi ile oluşmuş, medya ve eğlence sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. NBC Universal'in %80 oranında hissesi General Electric'e, %20 hissesi de Vivendi'ye aittir. Şirket, medya sektörü global pazarında büyük bir paya sahiptir.

NBCUniversal
Kurucu Comcast 
Genel merkezi New York, NY
Universal City, California
Kilit kişiler Jeff Zucker (President/CEO),
Bob Wright (Vice Chairman)
Ürün NBC, Universal Studios, NBC Universal Television Group, NBC News CNBC, MSNBC cable TV, MSNBC.com, iVillage, qubo, Telemundo Television Studios, Hallmark Channel, Hallmark Movie Channel
Gelir (GE) 15,416 milyar $ (2007)
(Vivendi) 2,171 milyar (2007)
Sahibi General Electric Co. (%80)
Vivendi SA (%20)
Website www.nbcuni.com
Bir dönem kullanılan logo

General Electric `in NBC Televizyonu ile Fransız Vivendi Universal `in eğlence biriminin birleşmesi ile oluşan NBC Universal, yıllık 15 milyar dolar kar gelir potansiyeli ile kısa zamanda dünyanın önde gelen haber ve eğlence kurumlarından birisi olmuştur. Şirket, eğlence yapımlarının geliştirilmesi, prodüksiyon ve pazarlanmasına ilaveten, dünya izleyicisine haber ve bilgi aktarmaktadır.

NBC Universal, USA ve Bravo `nun bulunduğu 9 uydu kanalı, 29 televizyon kanalı, 5 önemli eğlence parkı ve Universal `in sahip olduğu prodüksiyon şirketlerinden oluşmaktadır. NBC `nin Başkanı Bob Wright, aynı zamanda NBC Universal firmasının Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

AOL Time Warner`ın ezeli rakibi olarak lanse edilen NBC Universal'in piyasa değerinin 43 milyar doları bulduğu, yıllık gelirlerinin 15 milyar dolar, net karının ise 3 milyar dolar olduğu bilinmektedir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.