CNBC-e

CNBC-e, Doğuş Yayın Grubu ve NBC Universal ortaklığı altında 16 Ekim 2000'de Türkiye'de yayın yapmak üzere kurulan ve de Eylül 2015'te Discovery Communications'a satılan ekonomi ve dizi kanalı. Yayın haklarının sona ermesi nedeniyle 6 Kasım 2015 tarihinde son vererek yerini TLC Türkiye kanalına bırakmıştır.[1]

CNBC-e
2000-2015 arasında CNBC-e logosu.
Kuruluş 16 Ekim 2000 (2000-10-16)
Kapanış 6 Kasım 2015 [1]
Sahibi Doğuş Yayın Grubu, NBC Universal (2000-2015)
Discovery Communications (Eylül 2015-Kasım 2015)
Resim formatı Ekonomi Kuşağı 576i (4:3 SDTV)
Dizi Kuşağı 576i (16:9 SDTV)
Slogan CNBC-e Sizin Kanalınız
Renkli. Orijinal. (2000-2011)
Daha Renkli: Bi Acayip TV. (2011-2015)
İzleyin. Karlı çıkın. (2000-2010)
Türkiye'nin Ekonomi Kanalı (2010-2015)
Ülke Türkiye
Dili İngilizce, Türkçe
Yayın alanı Türkiye
Azerbaycan
KKTC
Eski adı Kanal E (1995-2000)
Değiştirilen adı TLC Türkiye (2015-günümüz)
Kardeş kanal(lar) DMAXHD
TLC
Discovery ChannelHD
Animal PlanetHD
Discovery ScienceHD
Discovery ShowcaseHD
Investigation DiscoveryHD
Food NetworkHD
Discovery Turbo XtraHD
EuroSport 1HD
EuroSport 2HD

CNBC-e, yayınlarını gündüz ve akşam kuşağı olarak ikiye ayırmaktaydı. Gündüz kuşağında yayın formatını CNBC Amerika’dan alan CNBC-e, iş dünyasının bilgi ihtiyacını karşılamaktaydı. Ekonomi ve piyasa bilgilerine gerçek zamanlı ulaşma olanağı sağlayan CNBC-e, gündüz kuşağında izleyici olarak ekonomi dünyasına yön veren profesyonelleri ve bireysel yatırımcıları hedeflemekteydi.

CNBC-e akşam kuşağında ise bir eğlence kanalı halini almaktaydı. NBC, ABC, HBO, WB, MGM, Paramount, Buena Vista, Sony Columbia, FOX gibi dünya devleri ile iş birliği yaparak dünyada izlenme rekorları kıran ödüllü dizileri ve dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerini bazen orijinal dilde ve alt yazılı olarak bazen de Türkçe seslendirme ile ekrana getirmekteydi.

Hafta sonları ise daha çok çocukları hedef alan Nickelodeon kuşağına yer vermekteydi.

Farklı yayın formatı ile Türkiye'de ulusal kanallar ile rekabet eden CNBC-e'ye yayın hayatı boyunca, özellikle üniversiteler tarafından birçok ödül verilmiştir.

12 Eylül 2011 tarihinden itibaren 16:9 görüntü formatına geçmiştir.

Discovery Communications, Doğuş Yayın Grubu'na ait ulusal yayın yapan haber ve eğlence kanalı CNBC-e'yi satın almaya karar verdi. İki kurum satın alma için anlaştı. Alım işlemi Ekim 2015'te resmî olarak tamamlandı ve de 8 Ekim 2015'te, 6 Kasım 2015'te CNBC-e'nin yayın hayatına sonlanıp yerine TLC Türkiye'nin yayına başlayacağı CNBC-e'nin resmî Facebook sayfasından ve de resmî web sitesinden ilan edildi.

Satın alma işlemleri gerçekleştikten sonra cnbce.com ekonomi portali NTVPara.com'a taşındı.

Sansür

Kanal pek çok Avrupa filmi ve bağımsız film gösterdiğinden veya göstermekte olduğu kimi ABD dizilerinden dolayı, RTÜK tarafından pek çok kez uyarı ve para cezaları almıştır.[2] Bu sebeple kanal yöneticileri ikilem içinde kalmaktadırlar, çünkü hayranları dizileri orijinal halleri ile izlemek isterken, RTÜK özellikle cinsellik ve eşcinsellik içeren sahnelerin kesilmesini istemektedir.[3] Bu sebeple CNBC-e, izleyicilerine karşı dürüst olma yolunu seçmiş ve kesilen sahnelerin kesilme sebeplerini veya aldıkları uyarı cezalarını anlatan uzun metinler yayınlamıştır. Ayrıca tütün ürünleri çiçekler kullanılarak sansürlenmiştir. Çocuklar için verilen Nickelodeon Kuşağı çizgi filmlerinde ise kendi yaptıkları dublajlarla otosansür yapmışlardır.

Programları

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.