Microsoft Bob

Microsoft Bob, 10 Mart 1995'te piyasaya sürülen ve 1996 yılının başında durdurulan bir Microsoft yazılım ürünüdür. Program, Windows 3.1x, Windows 95 ve Windows NT işletim sistemleri için daha kullanıcı dostlu bir arabirim sağlamayı amaçlamakta idi. Microsoft Bob, kullanıcılara bilgisayar uygulamalarına karşılık gelen tanıdık nesneleri (örneğin, kalem ve kâğıt içeren bir masa, çek defteri ve diğer öğeler) içeren gidebilecekleri "odalar" ile "ev" gösteren bir ekran sundu.[1] Bu durumda, kalem ve kağıda tıklayarak kelime işlemci açılacaktır. Rover adında bir karikatür köpeği ve diğer çizgi film karakterleri konuşma balonlarını kullanarak rehberlik sağlamıştır. Rover ve diğerleri daha sonra Windows XP'de "Arama Yardımcıları" olarak geri döndü.

Microsoft Bob
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 10 Mart 1995) (1995-03-10)
Güncel sürüm 1.00a / 30 Ağustos 1995) (1995-08-30)
Geliştirme durumu Durduruldu
İşletim sistemi Windows 95, XP
Tür Grafiksel kullanıcı arayüzü
Resmî sitesi www.microsoft.com 

Tanıtımı

Microsoft Bob, "Utopia" kod adı altında o günden önce yaygın olarak duyurulsa da, Mart 1995'te (Windows 95 yayınlanmadan önce) serbest bırakıldı. Bob'un proje lideri Microsoft araştırmacısı Karen Fries'ti. Tasarım, Profesör Clifford Nass ve Stanford Üniversitesi'nden Byron Reeves'in araştırmasına dayanıyordu.[2] Bir noktada, Bill Gates'in eşi Melinda Gates, projedeki Pazarlama Yöneticilerinden biri olarak çalıştı. Microsoft, başlangıçta Boston bölgesi techie Bob Antia'dan alan adını bob.com'u satın aldı, ancak daha sonra Windows 2000 alan adı için Bob Kerstein'a sattı.

Uygulamalar

Bob, bir finans uygulaması ve kelime işlemci gibi çeşitli ofis paketi programlarını içeriyordu. Kullanıcı arabirimi, acemi bilgisayar kullanıcıları için gezinme deneyimini basitleştirmek üzere tasarlandı. Jane gibi erken grafik kabuklara benzer şekilde, ana arayüz, bir evin içi olarak gösterilir; bir mutfak veya aile odası gibi ortak gerçek dünya oda stillerine karşılık gelen farklı odalar bulunur. Her odada dekorasyon ve mobilya yanı sıra uygulamaları temsil eden simgeler bulunur.[3] Bob, kullanıcıya tüm evi tam olarak özelleştirme seçeneği sunar. Kullanıcı her odanın süslemeleri üzerinde tam kontrole sahiptir ve tüm nesneleri ekleyebilir, kaldırabilir veya yeniden konumlandırabilir. Kullanıcı ayrıca eve oda ekleyebilir veya odaları kaldırabilir ve her kapının varış yerini değiştirebilir. Bob'un odada tasarımlar ve süslemeler için çağdaş ve postmodern gibi birden fazla tema sunduğu bir özellik de var.

Bob'a yerleştirilen uygulamalar eşleşen süslemelerle temsil edilir - örneğin bir saatin üzerine tıklanması takvimi açar, bir kalem ve kâğıt sözcük işlemcisini gösterir. Kullanıcı ayrıca kendi bilgisayarındaki uygulamalara kısayollar ekleyebilir. Bu kısayollar, kutular ve resim çerçeveleri gibi çeşitli dekor stilleri içindeki simgeyi görüntüler.[4] İnternetin popüler hale gelmesinin hemen ardından Bob, bir kullanıcının bir çevirmeli e-posta hesabı olan MCI Mail'e abone olabileceği bir e-posta istemcisi teklif etti. Aylık 15 e-postaya göndermek için fiyat aylık 5.00 dolardı. Her bir e-postanın sayısı 5000 karakter ile sınırlandırıldı ve sınırın üzerine çıktıktan sonraki her bir ek e-posta fazladan bir 45 sent oldu. Hesabı oluşturmak için ücretsiz bir telefon numarası çağrılmak zorundaydı.[5]

Gateway 2000 Edition

Microsoft Bob'un bir sürümü, Gateway 2000 bilgisayarıyla 1995 yılı civarında bir araya geldi. Gateway Edition, Oturum Açma ekranında, ek oda ve arka planda perakende sürümde görülmeyen Gateway, Inc. markasını içeriyordu. Bir ilave oda, Gateway 2000 bilgisayar kutusunun bulunduğu tavan oldu. Ek odaların yanı sıra varsayılan olarak yeni odalarda görünen daha fazla simge vardı.[6]

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2017.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 24 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2017.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2017.
  4. "Arşivlenmiş kopya". 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2017.
  5. "Arşivlenmiş kopya". 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2017.
  6. "Arşivlenmiş kopya". 10 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2017.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.