F.R.I.D.A.Y.

F.R.I.D.A.Y, İngilizce orijinal adıyla Female Replacement Intelligent Digital Assistant Youth ya da Türkçe anlamıyla Genç Kadın Yedek Akıllı Dijital Yardımcı, Marvel Comics tarafından yayımlanan Amerikan çizgi romanlarında ortaya çıkan kurgusal bir yapay zekâ. Tony Stark tarafından, Demir Adam zırhıyla çalışmak üzere tasarlanmış doğal bir kullanıcı arayüzüdür.

F.R.I.D.A.Y
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm Demir Adam (Iron Man) vol. 3 #53 (Ağustos 1965)
Yaratan Mike Grell
Michael Ryan
Hikâyedeki bilgileri
Takım üyelikleri Stark Endüstrileri

Marvel Sinematik Evreni'nde ilk olarak Yenilmezler: Ultron Çağı adlı filmde görüldü; Avengers ve Ultron arasındaki son savaşta Tony Stark'ın ana bilgisayar sistemi olarak görev yaptı. Kerry Condon tarafından seslendirilen F.R.I.D.A.Y; Yenilmezler: Ultron Çağı, Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı, Örümcek Adam: Eve Dönüş, Avengers: Sonsuzluk Savaşı ve Avengers: Endgame adlı filmlerde Yenilmezler yararına çalıştı.

Ortaya çıkışı

F.R.I.D.A.Y, Mike Grell ve Michael Ryan tarafından yaratıldı. İlk olarak, 2002 yılının Haziran ayında yayımlanan Demir Adam adlı çizgi romanın üçüncü versiyonundaki 53. basımında ortaya çıktı.[1]

Kaynakça

  1. Iron Man 3 #53

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.