Mevlânâ (unvan)

Mevlânâ (Arapça: مولانا), İslâm dininde, din açısından önder olarak görülen ya da İslâm ilimlerinde başarı kazanmış kişilere verilen bir unvan. Özellikle Hint Yarımadası'nda İslâm bilginleri ve din önderleri için sıklıkla kullanılsa da Batı Asya'da pek kullanılmaz. Türkçe ve Farsça yazında sıklıkla Celâleddîn-i Rûmî'yi anmakta kullanılır ve bu nedenle yanlış bir şekilde bu kişinin adının bir parçası veya kendine has özel lakabı veya unvanı olarak anlaşılır. Mevla sözcüğünden türemiş olan bu sözcük, "mevlâmız" veya "efendimiz" anlamlarına gelir.[1] Afrika'da Svahili dili de sözcüğü diğer diller gibi Arapça özgün kökeninden almış olsa da çok daha genel bir anlamda kullanmaktadır: Sözcük bu dilde genel olarak içinde bulundukları toplulukça saygı gören kişilere verilir ve dinî vurgu taşımak zorunda değildir, seküler bağlamda da kullanılabilir.

Bu madde "Mevlânâ" unvanı ile ilgilidir. Eğer kastınız Mevlânâ olarak anılan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ise lütfen bağlantısı verilen maddeye gidiniz. Diğer anlamları için Mevlânâ (anlam ayrımı) maddesine gidiniz.

Kaynakça

  1. "Mevlana". osmanlicaturkce.com. 23 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2007.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.