M19 mayını

M19, ABD yapımı geniş kare plastik kutu şeklinde bir tanksavar mayınıdır. Mayının sadece çok ufak olan iki metal parçası bulunmaktadır. Bunlar toplamda sadece 2,86 gr ağırlığa ulaşan bakır fünye kapsülü ve paslanmaz çelikten ateşleme iğnesidir. Bu da mayını detektörler tarafından bulunmasını neredeyse imkânsız hale getirmiştir. Şili, Güney Kore ve Türkiye'de lisanslı olarak üretilmiştir. Kullanan ülkeler sırasıyla: Afganistan , Angola, Çad, Şili, Kıbrıs Cumhuriyeti, İran, Irak, Ürdün, Kore, Lübnan, Batı Sahra ve Zambiyadır.

Eğitim amaçlı M19 tanksavar mayını.

1990 yılındaki Körfez Savaşın dan önce ABD elinde tahminen 74.000 olan mayın sayısı 2002 yılında 63.000 adede düşmüştür. 13 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Eğitim amaçlı olarak M80 modeli üretilmiştir.

Tanımı

Mayın zeytin yeşili renginde geniş kare plastik bir kutu ve merkezinde ateşleme fünyesi bulunmaktadır. Doğal şartlarda taşıma sapından tutularak elle taşınır. Mayının üzerinde bulunan M606 fünyesi sarı veya kabartma olarak S ve A harfli iki adet konumda çalışır. S harfi İngilizce SAFE, A harfi ise ARMED kelimelerinin kısaltmasıdır. Mayın üzerinde ikincil bir fünye düzeneği daha bulunmaktadır. Bu fünyeler tuzaklama amaçlıdır. Bunun için M1 tipi açmayı önleyici fünye veya M5 tipi fare kapanı sınıfında kaldırmayı önleyici fünyeler kullanılmıştır.

Özellikleri

  • Ağırlığı: 12.56 kg
  • Patlayıcı ağırlığı: 9.53 kg Composition B
  • Uzunluğu: 332 mm
  • Genişliği: 332 mm
  • Boyu: 94 mm
  • Çalışma ağırlığı: 118 ila 226 kg (bunun yanında 90 kg ye kadar olan ağırlıkta çalışabilir.)

Kaynakça

  • Jane's Mines and Mine Clearance 2005-2006

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.