Lingotto

Lingotto, Torino'nun güneyinde bulunan bir bölgenin ismidir. Aynı zamanda uzun yıllar boyu FIAT'ın ana üretim birimlerinden biri olmuştur. Halen Avrupa'nın sayılı çok işlevli merkezlerinden biridir. Torino merkezinden başlayarak güneyine doğru giden uzun Nizza caddesinin 230 ve 294 kapı numaralarını kapsamaktadır. Lingotto aynı zamanda Torino kentinde son senelerde gerçekleştirilen büyük projelerden biri olan Torino metrosu'nun yeni uzantı hattının yer aldığı bölgedir.

Günümüzde Lingotto.

Lingotto çok işlevli merkezinde bu bölümler bulunmaktadır: FIAT yönetim grubu, 8 Gallery adlı alış-veriş merkezi, Çeşitli şirketlerin özel ofisleri, Torino fuar alanı, Giovanni Agnelli Oditoryum'u, Resim galerisi, Kongre salonu, Otel Le Meridien Lingotto, Otel Art+Tech Lingotto, Pathé grubuna ait sinema salonları, Manzaralı restoran, Dental School adlı diş hekimliği fakültesi kliniği, Torino Teknik Üniversitesi derslikleri(Otomotiv mühendisliği), Fabrikada üretilen araçların deneme pisti(halen aynı yapısı ile korunuyor), Helikopter iniş ve kalkışları için pist, Bolla isimli ve yapının çatısında bulunan camdan gerçekleştirilmiş 16 kişilik toplantıları ağırlayan bir salon.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.