Kuzey Kutup Dairesi

Kuzey Kutup Dairesi, Dünya haritasında gösterilen Güney Kutup Dairesi, Oğlak Dönencesi, Yengeç Dönencesi ve Ekvator Çizgisi ile birlikte beş büyük enlemden biridir. 66° 33′ 39″ enleminde Güney Yarımküre'deki karşıtı Güney Kutup Dairesi ile simetrik duran daire her yıl Dünya'nın eğiklik açısının değişmesinden dolayı (40.000 yılda 2 derece) 15 dakika kuzeye kaymaktadır. Gündönümlerinde yerkürenin 23.5 derecelik açı ile eğik olması sebebi ile kış mevsiminin yaşandığı Aralık ayında dairenin her noktasında en azından 24 saatlik gece, yaz mevsiminin yaşandığı Haziran ayında ise en azından 24 saatlik gündüz yaşanır.

Kızıl çizgi ile gösterilmiş Kuzey Kutup Dairesi

Dairenin geçtiği ülkeler

Bu ülkeler dışında İzlanda da Kuzey Kutup Dairesi üzerinde toprak sahibidir; fakat toplam yüzölçümleri 1 kilometrekareyi geçmemekte olup adaların hiçbiri meskûn değildir. Bununla birlikte Dünya genelinde Kuzey Kutup Dairesi'nin üzerinde nüfus oldukça azdır. Dairenin kuzeyinde kurulmuş en önemli şehirler Rusya'da Murmansk (nüfus: 325.100), Norilsk (nüfus: 135.000) ve Vorkuta (nüfus: 85.000); Norveç'te Tromsø (nüfus: 62.000); Finlandiya'da Rovaniemi'dir (nüfus: 58.000).

Halklar

Mavi ve Kırmızı renkli olarak belirtilmiş Kuzey Kutbu haritası Asya ile Amerika kıtaları arasındaki geçişlerin yakın aralık olarak çok kolay olabileceğini göstermektedir

Kaynakça

    Ayrıca bakınız

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.