Kozluören, Kestel

Kozluören, Bursa ilinin Kestel ilçesine bağlı bir köydür.

Kozluören
Ülke Türkiye
İl Bursa
İlçe Kestel
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
  Toplam 794
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
Posta kodu 16450
Resmî site
-

Tarihçe

Köy adını çevresinde bulunan ceviz ağaçlarından almıştır. Köyün ilk adının "Kozluviran" olduğu rivayet edilir. Bu isim zamanla değişerek köyün şu anki adı olan "Kozluören" e dönüşmüştür. Bazı kaynaklara göre köyün gerçek ismi ise "akdarma" dır. Köyün yaklaşık olarak 1000 yıllık bir tarihi vardır.

Kültür

Köyün en önemli kültürel etkinlikliği düzenli olarak gerçekleştirilen yağlı güreşlerdir. yaklaşık 600 yıl önce Abdal Mehmet Efendinin idareyi bir günlüğüne eşi Gül Hatuna bırakmasıyla başlayan genelek günümüze kadar süregelmiştir. Bu geleneğe göre her yıl köy muhtarı yetkisini eşine devreder ve etkinliği başlatır. Köy erkekleri köyü terkederek köye çok uzak olmayan çayırlık alanda yağlı güreşleri seyreder. Bu etkinliğe çevre köylerden pek çok kişi katılır. Köy erkekleri tarafından hazırlanan pilav etkinliğe katılanlara ikram edilir. Bu sırada köyde kadınlar köy kahvelerini ve diğer işletmeleri yürütür ve köy meydanında düzenlenen eğlencelere katılırlar. Yani köyde saltanatı kadınlar devralır. Bu etkinlik sırasında köye giren erkek sayısı minimumda tutulur.

Coğrafya

Bursa iline 32, Kestel ilçesine 20 km uzaklıktadır. Toprak olarak demir bakımından zengin terra rossa ve birkaç çeşit toprak bulunur. Köyde sulama amacıyla kullanılan bir baraj vardır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 794
1997 683

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.