Şevketiye, Kestel

Şevketiye, eski ismi Kurfal, Bursa ilinin Kestel ilçesine bağlı bir köydür.

Şevketiye
Ülke Türkiye
İl Bursa
İlçe Kestel
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
  Toplam 505
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
Posta kodu 16450
Resmî site
-

Köy 93 Harbi sırasında Bulgaristan Deliorman (bulgarcada ludogorie)bölgesinden 3 farkli köyden göç etmiştir. Köy önce Acı Elma isimli köyün şimdi bulunduğu yerin üst bölgesine Uludağ'ın eteklerine kurulmuştur. Daha sonra köy aşağı taşınmıştır. Köy halkı Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunan askerleriyle birebir mücadele vermiş, kuvvay-i milliye ruhunu yaşamışlardır. Tarım özelikle 1960-1990 yılları arasında altın çağını yaşamış, fakat yatay hareketlilik sebebiyle tarım gitgide körelmiştir.

Örf ve Âdetler

köyde, her yıl hasat sonu diye tabir edilen, Mortoloz eğlencesi diye adlandırdığımız, Gençlerin özel zillerle kuşandırılarak, oyun şeklinde geceleyin düzenlediği, her ev tek tek dolaşılarak ev eşrafından ne hasat ettiyse buğday vs..toplandığı oyun ve eğlencemizdir. Şevketiye Köyünde her yıl pilav günü olmaktadır.Bu pilav günleri dışarıdan gelen misafirlerle beraber adeta şölen havasında geçmektedir.Köy halkı seferber olarak gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamaktadır.

Coğrafya

Bursa iline 35 km, Kestel ilçesine 23 km uzaklıktadır.Her sabah köyden kalkan ve akşam köye geri dönen arabalarla Bursa ya ve kestele ulaşım gayet kolaydır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 505
1997 519

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.