Kara savaşı

Kara savaşı, savaşın toprak (kara) parçası üzerinde yapılmasına verilen ismidir. Kara savaşı, insanlık tarihinin en eski savaş şeklidir. Kara savaşı, savaşların en önemlisidir. Kara savaşında birçok strateji uygulanır. Taarruz, kuşatma, topyekûn savaş, operasyon ve gerilla taktikleri bu savaş şeklinde sıkça görülür. Tarihde soğuk hava savaşı, çöl savaşı, cengel savaşı, dağ savaşı, kentsel savaş gibi sınanmış kara savaşları bulunuyor.

Savaş

Savaş tarihi
Askeriye Portalı  

Bu savaşların en önemli nedeni, tarih boyunca görülen sınır ve toprak anlaşmazlıklarıdır. İmparatorluklar, süpergüçler ve diğer devletler zenginliğin ve hakimiyetin en iyi sağlandığı kara üzerinde savaşmıştır.

Eskiden ok, yay, mızrak, kılıç ve mancınık gibi savaş aletleri kullanılıyordu. Modern dünyada ise teknolojik yönden gelişmiş ve düşmana karşı karayla uyum sağlamış ileri düzey silahlar vardır. Bu silahlar; tank, füze, techinical ve zırhlı araçlar olarak tanımlanabilir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.