Kızılderili rezervi

Kızılderili rezervi (İngilizce: Indian reserve, Indian Reserve, Fransızca: Réserve indienne), Kanada'da Nunavut hariç bütün eyalet ve topraklarda Kanada Kızılderililerinin (First Nations) 1951 Kızılderili Yasası (Indian Act) gereği (tract of land, the legal title to which is vested in Her Majesty, that has been set apart by Her Majesty for the use and benefit of a band) Kanada hükûmeti tarafından yerlilere bir ayrıcalık olarak verilen yerleşim yerlerine verilen yasal ad. Bu ad ve düzenleme, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ABD Kızılderilileri için oluşturulan Kızılderili rezervasyonu kamplarının bir benzeridir.

Sarıbıçak rezervi N'Dilo, Kuzeybatı Toprakları, Kanada

Kanada'da Native reserve (yerli rezervi), First nations reserve (İlk milletler rezervi) hatta yanlış olsa da First Nation (İlk Millet) adları da Indian reserve (Kızılderili rezervi) terimi yerine yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kanada'da 600'den fazla Kızılderili rezervi vardır ve bunların çoğu oldukça küçük araziye sahiptir. Çoğunluğunu İnuitlerin oluşturduğu Nunavut'ta % 0.34 nüfusa sahip Denesuline Kızılderilileri için kısıtlayıcı hiçbir rezerv kurulmamıştır.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.