Jurassic Park

Jurassic Park, 1993 ABD yapımı, yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı gerilim-macera filmi. Bu filmden sonra 2 devam filmi daha çekilmiştir.

Jurassic Park
Jurassic Park film posteri
Yönetmen Steven Spielberg
Yapımcı Kathleen Kennedy
Gerald R. Molen
Senarist Screenplay
David Koepp
Malia Scotch Marmo
Michael Crichton
Oyuncular Sam Neill
Laura Dern
Jeff Goldblum
Richard Attenborough
Joseph Mazzello
Ariana Richards
Martin Ferrero
Bob Peck
Samuel L. Jackson
Wayne Knight
Müzik John Williams
Kurgu Michael Kahn
Dağıtıcı Universal Studios
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, Gerilim
Renk Renkli
Yapım yılı 1993
Çıkış tarih(ler)i 11 Haziran 1993 (ABD)
10 Eylül 1993 (Türkiye)
Süre 127 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 95,000,000 $
Devam filmi The Lost World: Jurassic Park

Konu

Sanayici Joh Hammond ve biyomühendislik şirketi, InGen, Kosta Rika açıklarında tropikal bir ada olan İsla Nublarda Jurrasic Park olarak adlandırılan bir tema park oluşturmuştur ve bu parkta dinozor klonlamaktadırlar, Açılış öncesi bir çalışanın velociraptor tarafından ağır yaralanması sonucu, Parkın yatırımcıları avukat Donald Gennaro birkaç uzmanla ziyaret ederek güvenli olup olmadığını icelemesini isterler. Gennaro, Ian Malcolmu davet eder , çünkü Hammond palentolog Dr. Alan Grant ve Paleobotanist Dr. Ellie Sattlerı davet etmiştir grup kısa bir helikopter yolculuğu ile adaya ulaşırar ve girişte canlı bir Brachiosaurus görürler.

Ziyaretçi merkezinde grup dinozor DNA sının nasıl amber içinde kalmış sivrisineklerin kanından alınarak çıkarıldığını eksik kalan kısımların kurbağa DNA sı ile doldurulduğunu , dinozorların kontrol dışı üremelerini önlemek içinde hepsinin dişi olarak üretildiğini öğrenirler, Malcolm üremenin kontrol altında tutulması fikri ile dalga geçerek, bunun imkânsız olduğunu söyler, bu arada grup bir bebek raptorun doğumuna şahit olur. Grant, Sattler, ve Malcolm, dinozorları geri diriltmeyi gözden geçirirlerken, Hammond ve Gennaro onların korkularının yersiz olduğunu söylerler. Grup Parkın içinde bir deneme turuna çıkmadan önce Hammondun torunları Lex ve Tim Murphy onlara katılır, Bu esnada Hammond turu kontrol odasından yönetmektedir. Fakat tur planlandığı gibi gitmez, ilk dinozor dilophosaurus ortaya çıkmaz, daha sonra grup hasta bir Triceratops. İle karşılaşır , bu sırada turun kısa kesileceği gruba haber verilir çünkü tropikal bir fırtına Isla Nublara yaklaşmaktadır. Çalışanların çoğu tekneyle anakaraya gitmek üzere ayrılırlar ziyaretçilerde elektrikli tur araçlarına dönerler, sadece Ellie hasta olan Triceratops üzerinde çalışmak için park veterineri kalır

Jurassic Park'ın bilgisayar programcısı , Dennis Nedry, rakip bir firmanın çalışanı Dodgsondan canlı dinozor embriyolarını çalması için rüşvet almaktadır. Nedry parkın güvenlik sistemlerini devre dışı bırakarak embriyo odasına girer ve metal bir tıraş köpüğü kutusuna gizlenmiş soğutucu ile embriyoları çalar bu sırada parkın tüm elektriği kesildiğinden çitlerinde elektriği Tyrannosaurus kafesinden kaçar ve gruba saldırır. Grant, Lex, ve Tim kaçarlar fakat Tyrannosaurus Malcolmu yaralar ve Gennaroyu yutar. Bu arada embriyolar adadaki liman yolundadır Nedry yağış nedeni ile kontrolü kaybederek kaza yapar ve Dilophosaurus tarafından öldürülür.

Sattler Park görevlisi Robert Muldoona kaybolanları bulmak için yardım eder ama sadece yaralı Malcolmu bulurlar, geri dönüş yolunda Tyrannosaurus un saldırısına uğrarlar ama kaçmayı başarırlar, Bu arada Grant, Tim ve Lex geceyi ağaçta geçirirler ve Brachiosaurus ile arkadaş olurlar. Daha sonra kırık dinozor yumurtaları keşfederler. Grant ıslah edilmiş dinozorların üremeyi başardıklarını sonucuna varır eksik kalan DNA ları doldurmak için kullanılan kurbağa DNA larında bazı Afrika kurbağalarının cinsiyet değiştirme özelliğine sahip olduğunu böylece dinozorların da üremeyi başardığını söyler . Hammond ve parkın şef mühendisi Ray Arnold Nedry'nin şifresini çözmeyi başararak parkın kontrol sistemini çalıştırmayı başarırlar, ama kafeslerdeki elektriğin yeniden çalışması için sistemin baştan manuel başlatılması gerekmektedir. Bunun içinde Arnold kontrol merkezinden dışarı çıkar uzun süre geri dönmemesi üzerine Mooldon ve seatler onu aramaya ve görevi tamamlamaya giderler bu sırada Raptorların kafeslerinin elektriğinin kesildiğini tellerinin parçalanmış ve onların kaçmış olduklarını keşfederler Sattler elektriği tekrar getirmek için Raptor kafeslerinin yanındaki güç kontrol panellerinin olduğu kulübeye doğru giderken Mooldon onu koruyacağını söyler Sattler kulübeye gittiğinde Arnoldun kopmuş kolunu bulur, bu sırada Mooldon 2 raptor tarafından saldırıya uğrar ve öldürülür, Sattler elektriği geri getirmeyi başarır. Grant, Tim ve Lex ziyaretçi merkezine ulaşırlar. Grant, Sattleri aramak için dışarı çıkar. Bu arada Tim ve Lex mutfakta Raptorlar tarafından kovalanır, fakat kaçmayı başararak Grant ve Sattlere katılırlar Lex bilgisayardan tüm kontrolü ele alır ve tüm gücün geri gelmesini sağlar ve yardım çağırırlar bu arada tekrar raptorlar tarafından saldırıya uğrarlar ama kaçarlar bu arada. Tyrannosaurus aniden ortaya çıkar ve Raptorları öldürür. Hammond ve Malcolm, jeep ile ziyaretçi merkezine varırlar ve grup helikoptere binerek adadan ayrılır.

Michael Crichton'un romanından uyarlanan filmin yönetmeni, sinemanın dahi çocuğu Steven Spielberg. Güçlü özel efektleriyle dikkat toplayan filmin gişede büyük başarı elde etmesi, 2 devam filmi çekilerek bir üçleme olmasını sağlamıştı.

Oyuncular

 • Sam Neill ... Dr. Alan Grant
 • Laura Dern ... Dr. Ellie Sattler
 • Jeff Goldblum ... Dr. Ian Malcolm
 • Richard Attenborough ... John Hammond
 • Bob Peck ... Robert Muldoon
 • Martin Ferrero ... Donald Gennaro
 • Joseph Mazzello ... Tim Murphy
 • Ariana Richards ... Lex Murphy
 • Samuel L. Jackson ... Ray Arnold
 • BD Wong ... Henry Wu
 • Wayne Knight ... Dennis Nedry
 • Gerald R. Molen ... Gerry Harding (Jerry Molen ile)
 • Miguel Sandoval ... Juanito Rostagno
 • Cameron Thor ... Lewis Dodgson
 • Christopher John Fields ... Volunteer #1
 • Whit Hertford ... Volunteer Boy (Whitby Hertford ile)
 • Dean Cundey ... Mate (Sinematograf)
 • Jophery C. Brown ... Worker in Raptor Pen (Jophery Brown ile)
 • Tom Mishler ... Helicopter Pilot
 • Greg Burson ... Mr. D.N.A. (ses)
 • Adrian Escober ... Worker at Amber Mine
 • Richard Kiley ... Jurassic Park Tur Seslendirmesi

Yapım

Proje en başta Warner Bros. şiketinin elindeydi. Filmi yönetmesi için de Tim Burton düşünülüyordu. Film Sony Pictures Entertainment'a gelince teklif Richard Donner'a yapıldı. Proje rafa kalkınca 20th Century Fox filmi gerçekleştirme çalışmalarına başladı ve filmi yönetmesi için Joe Dante'ye teklif yaptı.Ancak film bir türlü gerçekleşemedi.

O sıralarda Kanca filmini yeni bitirmiş olan Steven Spielberg Universal Studios ile anlaşarak filmin çekimlerine başladı.

Filmin sadece stop-motion tekniği ile çekilebileceğini düşünen Spielberg, Stan Winston ve ekibinin tasarladığı dinozorlar sayesinde filmi live-action olarak çekebilme şansı buldu.

Başarılar

Film, En İyi Görsel Efekt, En İyi Müzik Kurgusu ve En İyi Müzik dallarında Akademi Ödülü adaylıkları kazandı. Hugo Ödülleri'nde En İyi Drama Yapımı dalında, Satur Ödülleri 'nde ise En İyi Yönetim, En İyi Yazım, En İyi Özel Efekt ve En İyi Bilimkurgu Filmi ödülleri kazanıldı. Bafta Ödülleri 'nde de En İyi Görsel Efekt dalında ödül kazanıldı.

Gişe Hasılatı

Jurassic Park ilk haftasonunda 47 milyon $ kazandı. Haftayı ise toplam 81 milyon $ elde ederek kapattı. Birleşik Krallık, Kuzey Kore, Meksika ve Tayvan ülkelerinde açılış haftası rekoru kırıldı. Filmin kazandığı 915 milyon $ rekor gişe, 1997 yılında James Cameron'un yönettiği Titanik filmi tarafından kırıldı.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.