John Rambo

John Rambo (d. 6 Temmuz 1947), bir kurgusal film kahramanıdır.[1] İlk olarak 1972'de David Morrell'in First Blood adlı romanında yer aldı, ancak daha sonra Sylvester Stallone tarafından canlandırıldığı film serisinin kahramanı olarak dünyaca üne kavuştu. Karakterin canlandırılması Stallone'a yaygın bir beğeni kazandırdı. Karakter, Amerikan Film Enstitüsü'nün AFI'nın 100 Yılı... 100 Kahraman ve Kötü Adam listesine aday gösterildi.[2] "Rambo" terimi genellikle umursamaz, emirleri önemsemeyen, sorunları çözmek için şiddet kullanan, tehlikeli durumlara tek başına giren ve son derece sert, duygusuz, ham ve saldırgan bir kişiyi tanımlamak için kullanılır.[3]

John Rambo
Rambo 3 (1988)
İlk görünüm Roman: İlk Kan
Film: İlk Kan
Son görünüm Roman: Rambo III
Film: Rambo:Son Kan
Yaratan David Morrell
Canlandıran Sylvester Stallone
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Kuzgun, Yalnız Kurt, Çocuk (kitapta)
Cinsiyet Erkek
Meslek Asker
Din Budizm (Rambo 3), Ateizm/Hristiyanlık (Rambo)
Doğum ve ölüm (d. 6 Temmuz 1947,)

İtalyan asıllı Amerikalı aktör Sylvester Stallone'nin birçok filminin ana karakteridir. Vietnam Savaşı'nda başarı ile görev almış ve savaş sonrası ülkesine dönerek yaşam mücadelesi vermeye çalışan ama toplumdan da dışlanmış bir kişiliği temsil eder.

Karakterin oluşturulması ve arka planı

Romanda ve ilk filmde Rambo, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan ve normal hayata alışmakta güçlük çeken bir asker olarak karşımıza çıkıyor. Vietnam Savaşı'nda Kuzey Vietnam askerlerinin elinde gördüğü işkence nedeniyle şiddete eğilimli olduğu gösterilmiştir. Sonraki filmlerde ve romanlarda, çatışmalardan uzak durmak isteyen ancak arkadaşlarını ve değer verdiği insanları herhangi bir tehlikeden kurtarmak için her şeyi yapmaya istekli bir adam olarak gösterilir. Şiddetli doğası nedeniyle, birçok sivil insan ondan korkma eğilimindedir. Ancak, (Vietnam'daki komutanı olan ve muhtemelen tek arkadaşı olan) Albay Samuel Trautman, onu ve savaşta katlandığı acı ve işkenceyi anlamaktadır ve Hope kasabasında polis memurlarını etkisiz hale getirdikten sonra kanun kaçağı olduğunda onunla akıl yürütebilecek tek kişidir.[4]

Rambo, orduda asker olarak geçirdiği zamanlar ve aldığı yoğun eğitim nedeniyle kaslı bir fiziğe sahiptir. Yüksek miktarda güç ve dayanıklılığa sahiptir. Rambo, Vietnam Savaşı'ndaki deneyimlerinden dolayı yoğun ormanlarda çok sayıda düşmana karşı hayatta kalma konusunda uzmandır. Aynı zamanda gerilla taktikleri, silahlar ve göğüs göğüse dövüş konusunda da uzmandır. Rambo siyah saçlara ve kahverengi gözlere sahip olup, boyu 1,78 cm'dir. First Blood romanının yazarı David Morrell'in DVD yorumunda Rambo'nun ilham kaynağının 2. Dünya Savaşı kahramanı Audie Murphy olduğunu belirtmektedir.

Kurgusal hayat hikayesi

Tüm filmlere göre Rambo'nun tam adı John J. Rambo'dur. 6 Temmuz 1947'de Arizona, Bowie'de, Amerikan Yerlisi babası Reevis Rambo (1922-2000) ve Alman kökenli annesi Helga Rambo'dan (1926-1969) doğdu. (Rambo: Son Kan'daki Rambo’nun çiftliğindeki mezarlarında gösterildiği gibi).

Rambo bir Hıristiyan'dır. Shirlene, John'un yeğeni olarak bilinir. Rambo, 6 Ağustos 1964'te 17 yaşında ABD Ordusu'na kaydoldu, ancak Rambo filminde "Vietnam'a çekildiğini" belirtti. 1965'te Rangeford Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Ocak 1966'da askerlik hizmetine başladı. Rambo, Eylül 1966'da Güney Vietnam'a konuşlandırıldı. 1967'de ABD'ye döndü ve Albay Trautman'ın vesayeti altında Kuzey Carolina'daki Fort Bragg'da ABD Ordusu Özel Kuvvetleriyle eğitime başladı.

1969'un sonlarında Rambo, bir Askeri Yardım Komutanlığı, Vietnam - Araştırmalar ve Gözlemler Grubu tugayının üyesi olarak Vietnam'a yeniden görevlendirildi. Albay Trautman komutasındaki Özel Kuvvetler Uzun menzilli keşif devriye biriminin bir parçası oldu. Trautman'ın ekibi Baker Team'in kod adını aldı ve genellikle sekiz kişiden oluşuyordu. Ekibin bilinen diğer üyeleri arasında Delmar Barry (hızla Rambo'nun en iyi arkadaşı olan siyahi bir ajan), Joseph "Joey" Danforth (Rambo'nun başka bir arkadaşı), Manuel "Loco" Ortega, Paul Messner, Delbert Krackhauer, Giuseppe "Greasy Cunt" Colletta ve Ralph Jorgenson bulunmaktadır. Hayatının geri kalanında Rambo'ya musallat olacak bir olayda Danforth, birimi dinlenme ve iyileşme süresindeyken hileli bir ayakkabı parlatma kutusu tarafından ölümcül şekilde yaralandıktan sonra Rambo'nun kollarında öldü.

Kasım 1971'de bir görev sırasında Rambo'nun birimi NVA güçleri tarafından sürpriz bir saldırıya uğradı. Delmar, Rambo ve hayatta kalan diğer bazı üyeler, Çin-Vietnam sınırına yakın Kuzey Vietnam güçleri tarafından yakalandı ve diğer birçok Amerikan savaş esirinin hapsedildiği ve defalarca işkence gördüğü bir savaş esiri kampında tutuldu. Rambo'nun birimi işkence sırasında öldürüldüler, ancak Delmar ve Rambo Mayıs 1972'de esaretten kaçmayı başardılar. Rambo, kendi isteği üzerine hemen ardından yeniden konuşlandırıldı. Askeri kariyerinin bir noktasında helikopter uçurma konusunda da eğitim aldı. Rambo nihayet 27 Eylül 1974'te resmi olarak askerlikten terhis edildi.[5] Son rütbesi bilinmemekle birlikte, Ordu Alfa Kıyafeti Yeşil üniformasının yakasındaki çapraz oklar (subay) amblemine bakılırsa, onun bir Teğmen veya Yüzbaşı olduğunu varsaymak güvenlidir.

Rambo, Amerika Birleşik Devletleri'ne döndükten sonra, birçok Amerikalı sivilin Vietnam'dan dönen askerlerden nefret ettiğini görür ve kendisinin ve geri dönen diğer askerlerin savaş karşıtı "hippiler" tarafından küçük düşürüldüğünü ve utandırıldığını iddia eder. Onlara çöp atan, onlara "bebek katili" diyen ve onları toplumdan dışlayanların olduğunu görür. Rambo'nun Vietnam'daki ve memleketindeki deneyimleri, aşırı bir travma sonrası stres bozukluğu vakasıyla sonuçlanır. Aynı zamanda, öz kimliği ve derinlemesine düşünme gibi içsel sorunları, Rambo'nun zor durumları "uygar" bir şekilde ele almaktan ziyade topluma karşı saldırgan olmasına neden olmaya başlamıştır. Bu sebeple İlk Kan filmi bu noktadan toplanır.

Gelecekte

Cannes 2019'da Stallone, beşinci film başarılı olursa Rambo'yu canlandırmaya devam edeceğini söyledi.[6] Ancak filmin yönetmeni Adrian Grünberg, Rambo: Last Blood'un film serisini bitireceğini umarak "konuyu kapattığını" söyledi.[7] Eylül 2019'da Stallone, diziye bir ön bölüm için planları olduğunu doğruladı; başlık rolünü tekrarlamasa da, Rambo'nun savaştan önce kim olduğunu keşfetmek istiyor:

« Her zaman 16 ya da 17 yaşındayken Rambo'yu düşünmüşümdür - umarım yapabilirler - bulabileceğiniz en iyi kişi oydu. Takımın kaptanıydı; okuldaki en popüler çocuktu; süper atlet. Jim Thorpe gibiydi ve onu değiştiren şey savaştı. Onu daha önce gördüyseniz, mükemmel bir adam gibiydi.[8] »

Stallone, Rambo'nun altıncı Rambo filmi için Hindistan'daki ayrılmış bir bölgeye sığınmasıyla ilgilendiğini belirtti.[9] Haziran 2020'de Stallone, "Eğer bir tane daha film yaparsam, Hint bir ailesi olduğu için büyüdüğü Hindistan'a geri döneceğini düşünüyorum."[10]

Ölümü

John Rambo karakterinin ne zaman ölü ilan edileceğine dair yapımcıların herhangi bir açıklaması yoktur. Rambo'yu canlandıran Sylvester Stallone'un yaşlanmasından sonra bu kişiliği kimin oynayacağı ya da devam ettireceği sinema dünyasında merak konusudur. Bazı film eleştirmenleri Sylvester Stallone'un ölümüyle birlikte Rambo karakterinin de öleceği konusunda fikir belirtmektedirler.

Katılımlar

Romanlar

Filmler

Video oyunları

 • Rambo (1985)
 • İlk Kan (1986)
 • Rambo First Blood part 2 (1986)
 • Rambo, İlk Kan (1987)
 • Rambo III (1989)
 • Rambo: the video game (2014)
 • Mortal Kombat 11 (2019)

TV dizileri

 • Rambo ve Özgürlüğe Adım (Orijinal Adı: Rambo and the Forces of Freedom) (1986)

Kaynakça

 1. "Rambo's Right-wing Revisions". The Los Angeles Times. 7 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2010.
 2. "The 50 Greatest Heroes and the 50 Greatest Villains of All Time: The 400 Nominated Characters" (PDF). afi.com. 7 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2010.
 3. "Rambo - Definition of Rambo in English by Oxford Dictionaries". Oxford Dictionaries - English. 25 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2020.
 4. "Plot summary for First Blood". IMDb. 25 Kasım 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2020.
 5. "John Rambo (Character)". IMDb. 15 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2020.
 6. Sprague, Mike (12 Haziran 2019). "Stallone happy to return as Rambo if Last Blood is a hit". JoBlo.com. 13 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2019.
 7. Jack Shepherd, James Mottram (22 Temmuz 2019). "Exclusive: Rambo: Last Blood director discusses bringing back Sylvester Stallone's action hero: "This movie closes the circle"". GamesRadar. 22 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2019.
 8. Zinski, Dan. "Sylvester Stallone Wants a Rambo Prequel". Screen Rant. 17 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2019.
 9. "Sylvester Stallone interview for Rambo: Last Blood!". JoBlo.com. JoBlo.com official YouTube channel. Etkinlik zamanı: 3:52. 20 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2019.
 10. "ランボー ラスト・ブラット シルベスター・スタローン主演 インタビュー最後の勇者編 Rambo: Last Blood Sylvester Stallone interview movie". Nippon TV Sukkiri. Shigz Channel, YouTube. 23 Haziran 2020. Etkinlik zamanı: 8:30. 19 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.