II. Alemgir Şah

II. Alemgir Şah, (Farsça: عالمگير شاه, d. 6 Haziran 1699, Multan - ö. 29 Kasım 1759, Kutla Fetih Şah), Babür İmparatorluğu'nun hükümdarı.

II. Alemgir Şah
عالمگير شاه
14. Babür İmparatoru
Hüküm süresi 2 Haziran 1754 – 29 Kasım 1759
Önce gelen Ahmed Şah Bahadır
Sonra gelen III. Cihan Şah
Eş(leri) Seyyid Begüm
Zinet Mahal
Faiz Baht Begüm
Latife Begüm
Azizebadi Mahal
Çocukları Şah Alem
Mirza Muhammed Ali Asker
Mirza Muhammed Harun
Hidayet Bahş Bahadır
Mirza Cemiyet Şah Bahadır
Mirza Mübarek Şah Bahadır
Zühre Begüm
Tam ismi
Azizüddin Alemgir
Hanedan Timurlu Hanedanı
Babası Cihandar Şah
Doğum 6 Haziran 1699(1699-06-06)
Multan
Ölüm 29 Kasım 1759 (60 yaşında)
Kutla Fetih Şah
Dini İslam

Cihandar Şah'ın oğlu olan Azizüddin 1754'te Ahmed Şah Bahadır'ın vefatından sonra İmadülmülk tarafından tahta çıkarıldı. Tahta çıkışında Alemgir unvanını aldı. Tahta çıktığı sırada 55 yaşında yaşlı bir adamdı. Yaşamının çoğunu hapishanede geçirdiği için yönetim ve savaş deneyimi yoktu. Zayıf bir hükümdardı, tüm güçleri naip İmadülmülk'ün elinde idi.

1756'da Ahmed Şah Abdali, Hindistan'ı bir kez daha işgal etti ve Delhi'ye el koydu ve Mathura'yı yağmaladı. Marathalar, İmadülmülk'le yaptıkları iş birliğinden dolayı daha güçlü hale geldiler ve kuzey Hindistan'ın tamamına hakim oldular. Bu durum, Marathalar'ın genişlemesinin doruk noktasıydı, bu da Babür İmparatorluğu için büyük bir sıkıntıya neden olmuştu. Alemgir Şah ile İmadülmülk arasındaki ilişkiler bozuldu ve nihayetinde İmadülmülk tarafından öldürüldü. II. Alemgir'in oğlu Şah Cihan, İmadülmülk tarafından tahta çıkarıldı ve Delhi kurtarıldı.

Kaynakça

  II. Alemgir Şah
  Doğumu: 6 Haziran 1699 Ölümü: 29 Kasım 1759
  Resmî unvanlar
  Önce gelen
  Ahmed Şah Bahadır

  Babür İmparatoru

  2 Haziran 1754 – 29 Kasım 1759
  Sonra gelen
  III. Cihan Şah
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.