I. Petr

I. Petr (Bulgarca: Петър I), 927-969 yılları arasında hüküm süren Tuna Bulgar Devleti çarı.

I. Petr
Tuna Bulgar Çarı
Hüküm süresi 927-969
Önce gelen I. Simeon
Sonra gelen II. Boris
Eş(leri) İrini Lekapene
Çocukları II. Boris, I. Roman
Hanedan Krum
Babası I. Simeon
Ölüm 30 Ocak 970

Çar Simeon, büyük oğlunu verasetten mahrum bırakarak kendisine halef olarak oğlu Petr'ı seçti. I. Petr'ın tahta çıkmasıyla Simeon döneminde yapılan savaşların sonucu olarak Birinci Bulgar Devleti çöküş sürecine girmiştir. Yeni çar, Bizans ile 30 yıllık barış antlaşması imzalamış ve Romanos Lekapenos'un en büyük oğlu Hristoforos'un kızı İrini Lekapene ile evlenmiştir. Bulgar hükümdarı "çar" unvanını almış ve Bulgar Kilisesi'nin başına da patriklik statüsü verilmiştir.

Bizans'la yakınlaşmaktan rahatsızlık duyan ve Petr'ın kardeşi İvan'ı çar yapmak isteyen Boyarların ayaklanması, herhangi bir sonuç vermemiştir. İçerideki problemlerin yanı sıra Petr, dışarıda da ciddi problemlerle karşılaşmıştır. Bulgaristan'daki ayaklanmalardan faydalanarak Simeon döneminde Bulgarlara tâbi olan Sırplar, bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Başlayan Macar ve Peçenek akınlarına karşı Franklardan yardım isteyen ama buna ulaşamayıp Bizans'ın da baskısı altında kalan I. Petr'a karşı, Kiev Knezi I. Svyatoslav ile Bizans imparatoru II. Nikiforos ittifak kurdular. Bunun üzerine Svyatoslav, 967 yılında Tuna Nehri'ni geçerek Kuzey Dobruca'da 30.000 kişilik Bulgar ordusunu bozguna uğrattı ve Silistire surlarına kadar ilerledi. Bu durumu öğrenen Çar I. Petr, dünya işlerinden elini eteğini çekerek bir manastıra yerleşmiş ve 30 Ocak 970 tarihinde burada ölmüştür.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  • Андреев, Й. Българските ханове и царе (VII—XIV в.). София, 1987

  Dış bağlantılar

  Resmî unvanlar
  Önce gelen:
  I. Simeon
  Tuna Bulgar Çarı
  927-969
  Sonra gelen:
  II. Boris
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.