Gavril Radomir

Gavril Radomir (Bulgarca: Гаврил Радомир, Modern Yunanca: Γαβριὴλ Ρωμανός/Gavriil Romanos, Latin dillerinde "Gabriel Radomir"), Ekim 1014 ile Ağustos ya da Eylül 1015 tarihleri arası Bulgaristan çarı. Samuil'in (997–1014 arası hükümdar) oğludur. Babasının hükümdarlığı sırasında, kuzeni İvan Vladislav ve İvan'ın tüm ailesi ihanet suçuyla Samuil tarafından ölümle cezalandırılmışlardır. Gavril'in müdahalesi en azından kuzeninin canını kurtardı. Feci bir mağlubiyet ile sonuçlanan Sperkhios Muharebesi sırasında babasının hayatını kurtardığı söylenir ve cesur bir savaşçı olarak nitelendirilir.[1]

Gavril Radomir
Гаврил Радомир
Bulgaristan Çarı
Hüküm süresi 6 Ekim 1014 – Ağustos 1015
Önce gelen Samuil
Sonra gelen İvan Vladislav
Eş(leri) Margaret of Hungary
Irene of Larissa
Çocukları Peter Delyan?
Hanedan Cometopuli
Babası Samuil
Annesi Agatha
Ölüm 1015

Aynı dönemde İmparator II. Basileios, Samuil'in ordusunun büyük kısmını ele geçirdi, Gavril ve kuvvetleri Theofilaktos Botaneiatis'in ordusunu yendi. Samuil'den miras kalan Bizans İmparatorluğu ile savaşı, Bizans topraklarına baskın düzenleyerek devam etti ve Konstantinopolis'e kadar uzandı. Ancak Bizanslılar, hayatını Gavril'e borçlu olan İvan Vladislav'ın yardımını sağlamıştır. Vladislav, Ostrovo yakınlarında avlarken Gavril'i öldürdü ve sonra tahta kendisi oturdu.

Bazı kaynaklar Gavril Radomir'i, onun ve babasınını hükümdarlığı sırasında Makedonya'da ortaya çıkan, halk desteği kazanmış, kafir bir ortaçağ dualist tarikat olan Bogomilizm'e bağlarlar.[2] Gavril iki kere evlendi. Olası oğlu Peter Delyan, birkaç yıl sonra Bulgaristan için bağımsızlığı güvence altına almaya çalışan bir rol oynadı.

Aile ağacı

Samuil, Gavril Radomir ve İvan Vladislav'un lahitleri, Agios Achilios, Yunanistan.
 
 
 
 
 
 
 
Comita
Nikola
 
 
 
Ripsimia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aron
 
Musa
 
Davud
 
Samuil
 
 
 
Agatha
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İvan
Vladislav
 
Miroslava
 
İsmi bilinmeyen kızı
 
İsmi bilinmeyen kızı
 
Irene of Larissa
 
 
 
Gavril
Radomir
 
 
 
Margaret of Hungary
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Birçok oğul
& kız
 
 
 
Peter Delyan?

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Özel
  1. "A history of the First Bulgarian Empire". 8 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2018.
  2. Obolensky, Dimitry (1948). The Bogomils: A study in Balkan Neo-Manicheism. Cambridge University Press. ISBN 0-521-58262-8.
Genel
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Samuil
Bulgaristan Çarı
6 Ekim 1014 – Ağustos 1015
Sonra gelen:
İvan Vladislav
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.