Hazri (piyade tüfeği)

Hezri (Azerice: Xəzri avtomatı), Azerbaycan yapımı bir piyade tüfeğidir. Silah, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı tarafından AK-74M lisansı ile üretilmektedir.

Hezri

Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti Özel Harekat birlikleri Hezri tüfeği ile Bakü'de geçit töreninde boy gösterirken
Çeşidi Piyade tüfeği
Uyruğu  Azerbaycan
Hizmet geçmişi
Hizmet 2011-günümüze
Kullanıcılar Azerbaycan[1]
Kullanıldığı savaşlar 2016 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları
Üretim tarihi
Tasarımcı Kalaşnikov
Üretici Savunma Sanayi Bakanlığı
Üretildiği tarih 2011-2020
Üretim adedi 500
Özellikler
Mühimmat 5.45×39mm
Kalibre 5.45 mm
Besleme sistemi 30 mermilik şarjör
Nişangah Gez ve arpacık

Tarihçe

2010 yılında Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı'nın Rusya Savunma Bakanlığı ile aralarında imzaladığı kontratla, silahın 10 yıllık bir süre zarfı içerisinde kullanım hakkı elde edilmiştir. Anlaşma detaylarına göre silahın tüm parça ve takımlarının teminini Rus tarafı üstlenmiştir ve yapılması planlanan tüm makinelerin sadece Azerbaycan Savunma Bakanlığı'na teslim edilebileceğine dair mutabık olunmuştur. Anlaşma dahilinde Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 2020 yılına kadar bu silahı kullanacaktır.

Özellikleri

Hazri piyade tüfeği, AK-74 M baz alınarak tasarlanmıştır. Silahın kullanım yaygınlığı bakımından öncelik, Özel Kuvvetler'e verilmiştir. Silahın üzerinde atış kabiliyetini üstün kılan unsurlar bulunmaktadır. Mekanizması barut gazının geri tepmesi ile gerçekleşir.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.