Halotan

Halotan; kimyasal ismi 2-bromo 2-kloro 1,1,1-trifloroetan olan, C2HBrClF3 formülüne sahip bir genel anestezik. Uçucu, tutuşmayan, az zehirli ve patlayıcı olmayan halojenli bir anesteziktir. Meyve kokusunda, ışıkta kararsız bir sıvıdır. Bir buharlaştırıcı yalnız oksijen ya da Nitröz Oksit ve oksijen karışımıyla birlikte solunarak alınır. Etkisini kısa sürede gösterir ve merkezî sinir sistemi üzerinde gittikçe artan bir narkoza yol açar. Solunum ve vazomotor merkezlerini zayıflatır, öksürüğü ve kusmayı keser. Kalp-damar sisteminde tansiyon düşüklüğü ve bradikardiye yol açar; adrenalin ile birlikte kullanıldığında klasik kloroform adrenalin bayılmasına neden olan ritim ve kolaps bozukluklarını meydana getirir.

Halotan
Tanımlayıcılar
CAS numarası 151-67-7
Özellikler
Kimyasal formül C2HBrClF3
Molekül kütlesi 197,38 g mol−1
Görünüm Renksiz sıvı
Yoğunluk 1.875 g / cm3
Erime noktası

-118°C

Kaynama noktası

50.2°C

Belirtilmiş yerler dışında verilmiş olan veriler, Standart sıcaklık ve basınçtadır. (25 °C, 100 kPa)
Bilgi kutusu kaynakları

Bu ürünün %90'ı solunumla, %10'u da karaciğerde zehirsiz hâle getirildikten sonra böbrek yoluyla atılır. Diğer anesteziklerin etkisini artırmak için onlarla birlikte kullandığı gibi çocuklara uykularını getirmek için tek başına verilir.

Geçen halotan miktarını ölçmekte kullanılmış olan cihaz
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.