Halo: Combat Evolved

Halo: Combat Evolved (Halo veya Halo 1 olarak da bilinir), Bungie Studios'un geliştirdiği birinci şahıs nişancı (FPS) video oyunudur. Halo serisinin bu ilk oyunu 15 Kasım 2001'de Xbox oyun konsolu[1] ile aynı anda piyasaya sürüldü ve oyun, konsolun en gözde uygulaması olarak düşünülür.[6] 9 Kasım 2005 itibarıyla oyunun dünya çapında 5 milyondan fazla kopya satmasıyla[7] Microsoft 2003'te Microsoft Windows için (Gearbox Software tarafından geliştirildi) ve Mac OS X için sürümleri piyasaya sürdü. Ayrıca oyunun hikâyesi uyarlanıp detaylandırılarak bir roman serisine dönüştürüldü. Oyunun daha sonra Xbox 360 HDD'ye indirilebilmesi için Xbox Original sürümü çıkarıldı.

Halo: Combat Evolved
Geliştirici Bungie
Gearbox Software 
Yayımcı Microsoft Game Studios
Yapımcılar Bungie Studios
Gearbox Software (Windows port)
MacSoft Games (Mac port)
Seri Halo
Motor Halo engine (Proprietary)
Platformlar Xbox, Windows, Mac OS X
Çıkış

Xbox

Microsoft Windows

 • AVR: 10 Ekim 2003

Mac OS X

Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Eşli oynanış
Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun 

Halo'nun yirmi altıncı yüzyılda kurulan mekânında, oyuncu sibernetik olarak geliştirilmiş, "SPARTAN" süper askeri Master Chief rolündedir. Oyuncuya, Master Chief'in sinirsel arabiriminde bulunan Cortana adında bir yapay zekâ eşlik eder. Oyuncular çeşitli yaratıklarla ayakta ve araçların içinden savaşırlar ve Halo'ya ismini veren halka şeklindeki yapının sırlarını açığa çıkarmaya çalışırlar. Oyun "kolay öğrenilebilir"[8] olarak nitelendirilir ve çekici hikâyesi ile övülür.[9]

Birçok oyun dergisi Halo'yu tüm zamanların en iyi[10] ve en önemli[11] oyunlarından biri olarak gösterdi.Tüm zamanların en çok oynanan 7. oyunudur. Oyunun popülerliği diğer oyunlardan Halo'ya benzer olanlara "Halo clone"[12] ve Halo'dan daha iyi olduğu düşünülenlere de "Halo killer" gibi bir takım yakıştırmalar yapılmasına neden oldu.[13][14] Bunlara ek olarak oyun, hayranların oluşturduğu Red vs. Blue adlı video serisine ilham kaynağı oldu ve seride kullanıldı. Red vs. Blue serisi machinimanın (genellikle video oyunlarından alınan 3d motorlarla üretilmiş animasyonlardır) ilk büyük başarısı olarak nitelendirilir.[15]

Oyun

Master Chief, bir Grunt grubuna saldırı tüfeği ile ateş ediyor . Mermi, sağlık ve hareket sensör göstergeleri ekranın köşelerinde görülebilir.

Bir birinci şahıs nişancı oyunu olarak Halo temelde emsallerine benzerdir. 3 boyutlu bir çevrede süren savaşta, oyunun neredeyse tamamında bir karakterin bakış açısı ile oynanır. Oyuncu yukarı, aşağı, sola ve sağa hareket edebilir ve bakabilir.[16] Oyunda zırhlı ciplerden (Warthog) tankalara (Scorpion), uzaylı hoverkraftına (ghost) ve hatta hava taşıtına (Banshee) kadar daha pek çok araç bulunur ve bunların hepsi oyuncular tarafından kontrol edilebilir. Oyun araçları kullanan pilotlar ve silah operatörleri için üçüncü şahıs perspektife döner; yolcular birinci şahıs bakış açısında kalmaya devam eder.[17]

Oyuncu karakter, sağlık puanına ek olarak bir de darbe emici zırh ile teçhizatlıdır. Zırhın yükü, baş yukarı göstergesinde (HUD) sağ yukarı köşede mavi bir bar olarak görünür. Zırh tamamen tükendiğinde oyuncu bir hayli savunmasız kalır ve bundan sonra alacağı darbeler onun sağlık puanını düşürür.[9] Kısa bir peryotta eğer oyuncu aralıksız olarak darbe almaz ise zırh yeniden yüklenir.[18]

Halo'nun askeri teçhizatı bilim kurgu silahlarını içerir. Oyun, kendine özgü amaçlar için verilen ve onları farklı senaryolarda kullanışlı yapan silahları ile övülür.[19] Örneğin plazma silahları, eğer çok süratli bir şekilde ateşlendiyse, soğuması için zamana ihtiyaö duyar, ancak yeniden doldurulması gerekmez. Bunun yerine oyuncular bataryası tükenen silahları atmaya mecbur bırakılır. Tam tersine konvansiyonel silahlar çok ısınamaz ve yeniden doldurma ve mühimat gerektirir. Her silah, rakibin, yakınlardaki diğer düşmanlara fark ettirmeden sessizce öldürülmesini sağlayacak şekilde sopa amacıyla da kullanılabilir.[20] Oyuncular bir defa da yalnızca iki tane silah taşıyabilir. Bu şekilde hangi silahların seçimi ya da kullanımı bir strateji gerektirir.[21]

Oyuncu bir anda dördü parça tesirli ve dördü de plazma olmak üzere, sekiz taneye kadar el bombası taşıyabilir.[2] Oyundaki diğer silahlar gibi el bombalarının da iki türü farklı özellikler gösterir. Parça tesirli olan el bombaları zıplayıp hızlıca patlarken,[22] plazma el bombaları hedefe bağlıdır ve patlaması daha uzun sürer.[23]

Savaşçılar

Oyunun ana düşman gücü, alien türlerinin oluşturduğu bir ittifak olan Covenantlardır. Bunların kuvvetleri arasında, oyuncularınkine çok benzeyen yeniden yüklenebilir bir zırha sahip olan Elitler; genellikle Elitlerin liderliğindeki kısa, korkak yaratıklar olan Gruntlar (Gruntlar ortamda bir Elit yoksa kaçmayı tercih ederler); kollarına bağlı son derece dayanıklı zırhlara sahip Jackallar; ve vücutlarının büyük bölümü kalın bir zırhla kaplı olan büyük, güçlü Hunterlar yer alır.[24]

İkincil düşman, üç temel biçimde görülen bir alien parazitik yaşam formu olan Flood'tur.[25] Flood'un gerçek formu olan Enfeksiyon Formları, kırılgandır ancak sıklıkla sürü halinde dolaşırlar. Bu formun bireysel olarak zarar verebilirliği çok düşüktür ancak sürüleri yüzlerce sayıdan oluşur. Combat Formları, insanların ve Covenant Elitlerin enfeksiyon kapması sonucu oluşur ve vücutları iğrenç derecede kötü bir görünüme sahiptir. Bloated Carrier Formları yeni Enfeksiyon formları için kuluçka görevi görür ve yaralandığında ya da potansiyel bir kurbanın yakınına geldiğinde, çevresindeki diğer yaşam formlarına zarar vermek ve sporlarını dışarı çıkarmak için patlar.

Çoklu oyuncu

Halo, Xbox Live'dan önce çıktığı için, çevrimiçi çok oyunculu oyunları resmi olarak desteklemez.[26] Oyun bunun yerine on altı oyuncuya kadar desteklenen yerel Ethernet veya System Link kullanır. Konsol oyunları için bir ilk olan bu düzen, eleştirmenlerce kullanışsız olarak addedilir.[19][20]

Özet

Mekân

Halo, Bungie Studios tarafından, oyun için özel olarak yaratılan bir bilim kurgu evreninde geçer. Hikâyeye göre Dünya'daki aşırı nüfus ve ışıktan hızlı hareket etme hayallerinin gerçeklik kazanması, insan ırkının diğer gezegenlerde kolonileşmesine neden olur. Bu çabaların kilittaşı, yıldızlararası bir tersane ve bilimsel ve askeri araştırma merkezi olan Reach'tir.[18] Gizli bir askeri teşebbüs olan SPARTAN Project, biyolojik olarak değiştirilmiş cyborg süper askerlerden oluşan bir ordu yaratılması için Reach'de kurulur. Oyunun başlangıcından otuz iki yıl önce, teknolojik olarak gelişmiş bir alien ırkı olan Covenantlar insanlığı tanrılarına bir hakaret olarak tanımlayarak, insanların yerleşim yerlerine saldırmaya başlarlar. United Nations Space Command bir dizi ezici yenilgi alır. SPARTAN-II Project'in süper askerleri Covenantlara karşı etkili bir şekilde savaşıyor olmalarına karşın savaşın yönünü tersine çevirmekte başarısız olurlar.[18]

Covenantların bulunduğu yerin keşfedilmesi için yapılacak bir göreve hazırlık amacıyla yapılacak takviye için SPARTAN-II askerleri tekrar Reach'e çağrılır. Görevin başlamasına iki gün kala Covenant kuvvaetleri Reach'e saldırır ve koloniyi yok ederler.[18]

Notlar

 1. "Halo: Combat Evolved on Metacritic". 15 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi.
 2. "Halo: Combat Evolved at Neoseeker". 17 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2006.
 3. "Xbox Goes Global With European and Australian Launches". Microsoft. 14 Mart 2002. 10 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2007.
 4. "Halo: Combat Evolved PC version on Metacritic". 19 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2006.
 5. "Halo: Combat Evolved Mac version at GameSpot". 2 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2006.
 6. Electronic Gaming Monthly issue 150, pg 224
 7. "Halo 2: One Year Later". Bungie.net. 9 Kasım 2005. 18 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2007.
 8. "Halo: Combat Evolved review at DreamStation.cc". DreamStation. 13 Eylül 2003. 22 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2008.
 9. Accardo, Sal (15 Kasım 2001). "GameSpy's review of Halo: Combat Evolved for the Xbox". GameSpy. 22 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2006.
 10. "EDGE'S TOP 100 GAMES OF ALL TIME". Edge, Next-Gen.biz. Temmuz 2007. 22 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2007.
 11. "The 52 Most Important Video Games of All Time". GamePro. 25 Nisan 2007. 8 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2007.
 12. Wiley, James (23 Ocak 2006). "Joystiq Interview: Peter Moore @ CES". Joystiq. 28 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2006.
 13. Sparks, Ryan (25 Şubat 2005). "Making a Halo Killer". Advanced Media Network. 11 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2006.
 14. Tuttle, Will (2 Kasım 2004). "Killzone Review". Gamespy. 31 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2007.Will Tuttle:"So it was with great disappointment that I finished my review copy of Sony's Killzone, a game that was at one time unfairly labeled a "Halo killer" by some members of the gaming press."
 15. Tavares, José Pedro, Rui Gil, and Licino Roque (2005). "Player as Author: conjecturing online game creation modalities and infrastructure". 28 Kasım 2007 tarihinde kaynağından (DOC) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2006.
 16. "Frequently Asked Questions about Halo: Gameplay". Halo.Bungie.Org. 17 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2006.
 17. Boulding, Aaron (9 Kasım 2001). "Halo: Combat Evolved review at IGN". IGN. 21 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2006.
 18. Halo: Combat Evolved game manual
 19. Fielder, Joe (9 Kasım 2001). "Halo: Combat Evolved review at GameSpot". GameSpot. 28 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2006.
 20. Laidlaw, Mike (22 Kasım 2001). "Halo: Combat Evolved review at The Adrenaline Vault". The Adrenaline Vault.
 21. "Halo: Combat Evolved review at Gameplanet". Gameplanet. 16 Ekim 2002. 6 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2006.
 22. "Human Weapons Intro". Bungie.net. 2 Mayıs 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2006.
 23. "Covenant Weapons Intro". Bungie.net. 2 Mayıs 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2006.
 24. "The GameSpot Guide to Halo: Combat Evolved -- The Covenant". GameSpot. 17 Ekim 2003. 18 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2006. GameSpot üyeliği gerektirir.
 25. "The GameSpot Guide to Halo: Combat Evolved -- The Flood". GameSpot. 17 Ekim 2003. 20 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2006. GameSpot üyeliği gerektirir.
 26. "Official Halo: Combat Evolved FAQ". Bungie.net. 27 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2006.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.