Video oyunu geliştiricisi

Video oyunu geliştiricisi takımlı ya da bireysel olarak video oyunları yapan bir yazılım geliştiricidir.[1] Bir geliştirici Sony'nin PlayStation 3'ü, Microsoft'un Xbox 360'ı, Nintendo'nun Wii'si gibi belli video oyunu konsollarına yoğunlaşabilir ya da kişisel bilgisayarlar dahil olmak üzere türlü sistemler için geliştirebilir. Bir oyun geliştirici büyük bir yapım şirketinin takımına dahil olabileceği gibi, kendi başına ya da çok küçük bir ekibin parçası olarak bağımsız oyunlar geliştirebilir.[2]

Bazı geliştiriciler rol yapma oyunu veya birinci şahıs nişancı gibi belirli oyun türlerinde uzmanlaşır. Bazıları bir sistemden başka birine geçilen porting oyunlarına odaklanırken bazılarıysa bir dilden başka bir dile tercüme edilen çeviri oyunlarına odaklanmaktadır. Yaygın olmayan azınlıktakiler ise oyunların yanı sıra diğer yazılım geliştirme çalışmalarında bulunmaktadır.

Electronic Arts, Activision ve Sony gibi çoğu Video oyunu yayımcıları, geliştirme stüdyolarında çalışmalarını yapmaktadır; ancak, yayıncılık hala onların birincil uğraşı olduğundan onlar genellikle "geliştirici" yerine "yayıncı" olarak hitap edilmektedir.

Kaynakça

  1. "Oyun Geliştirici Nedir?". kariyer.net. 1 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020.
  2. Judge, Alysia (30 Temmuz 2018). "Oyun yaratma rehberi: Geliştiriciler 'Herkes yapabilir' diyor". BBC News Türkçe. 23 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.