Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi veya kısaca HÜGSF; 1982 tarihinde yayınlanan bir kanunla kurulması kararlaştırılan ve 1983-1984 öğretim döneminde eğitim hayatına başlamış olan, Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı bir fakültedir. Resim, heykel, grafik, seramik ve cam ana sanat dallarında uygulamalı eğitime başlayan okula 1985 yılında iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü eklenmiş; ilk mezunlarını ise 1987 yılında vermiştir. Fakültede ayrıca plastik sanatlar, fotoğrafçılık ve sinema-televizyon dersleri de verilmektedir. Fakülte binası, Beytepe Kampüsü'nde bulunmaktadır.[1]

Hacettepe Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Fakülte bahçesinden Güzel Sanatlar Fakültesi
Eğitim dil(ler)i Türkçe
Bağlılık Hacettepe Üniversitesi
Dekan Prof. Mümtaz Demirkalp
Dekan Yardımcısı Prof. Ayşe Sibel Kedik
Doç. Zuhal Boerescu
Bulunduğu Yer Beytepe Kampüsü
Web sitesi Resmî site

Yönetim

2018-2019 öğretim yılı itibarıyla fakültenin dekanı Profesör Mümtaz Demirkalp, dekan yardımcıları ise Profesör Ayşe Sibel Kedik ve Doçent Zuhal Boerescu'dur. Bunun dışında fakültede bir yönetim kurulu ve her bölümün kendi bölüm başkanı bulunmaktadır.

Ayrıca öğrenci işleri ve burs, ödül, yayın, sanatsal ve kültürel etkinlikler, eğitim koordinasyon, sosyal etkinlikler, basın ve halkla ilişkiler, uluslararası ilişkiler, spor, sergi, sosyal medya, arşiv, stratejik planlama, kalite, ücret tespit, değerlendirme, Erasmus, Farabi, Mevlana, Bologna ve Elia Ecume Komisyonu olmak üzere toplam 21 komisyon görev yapmaktadır.

Akademik personel

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi akademik personel sayısı (2019 Şubat)
Bölüm Profesörler Doçentler Doktorlar Öğretim
görevlileri
Araştırma
görevlileri
Toplam
Resim 5 3 3 3 13 27
Heykel 4 3 2 9 18
Grafik 2 2 5 1 23 33
Seramik 3 2 2 7 15 29
İç mimarlık ve
çevre tasarımı
4 2 5 1 22 34

Önemli kişiler

Öğretim görevlileri

Mezunlar

Yayınlar

Sanat Yazıları dergisi, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki kez yayımlanan hakemli bir dergidir. Yayın dili Türkçedir. Bugüne kadar 39 defa basılmış, son sayısı Kasım 2018 tarihinde çıkmıştır.[2] Derginin yayıma hazırlama, düzenleme ve denetleme, basım gibi tüm aşamaları Hacettepe Üniversitesi adına, üniversiteye bağlı kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir. Dergide; mimarlık, resim, heykel, seramik, grafik, müzik gibi farklı disiplinlerde çeşitli araştırma, düşünce ve sentezleri içeren, geleneksel sanat, disiplinler arası sanat gibi konulardaki araştırma ve derleme makaleleri yer almaktadır.

Dış bağlantılar

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.