HU-GO

HU-GO, Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr.Engin Tanık ve Doç.Dr.Volkan Parlaktaş önderliğinde bir ekip ile üretilmiş olan, tek kişilik, yerli ve ultra hafif bir L7e sınıfı elektrikli otomobildir. Projenin ana amacı, yeterince hafif bir elektrikli aracın, pahalı ve ağır bataryalar olmadan da kabul edilebilir bir menzile ulaşabileceğini göstermektir.[1]

Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Laboratuvarı'ndan bir kare.

Tasarım

Şasi ve Gövde

HU-GO'nun şasisi 24 kg ağırlığındadır.

HU-GO'da alüminyum profillerden oluşturulan uzay kafes şasi kullanılmıştır. Bu şasinin üzerine geçen gövde fiberglastan, camlar ve jant kapakları ise pleksiglastan imal edilmiştir. Araçta kullanılan tüm parçalar mümkün olan en hafif şekilde üretilmiş ya da seçilmiştir. Bu sayede toplamda 257 kg gibi iddialı bir ağırlığa ulaşmıştır.[2] Bu hafifletme işlemleri esnasında güvenlikten de ödün vermemek amacıyla, takla atma simülasyonu ve burulma direnci hesapları sonlu elemanlar analiz programı kullanılarak yapılmış ve başarılı sonuçlara ulaşılmıştır.

Bataryalar

HU-GO'da LiFePO4 tipi bataryalar kullanılmıştır. Rakiplerinin aksine toplam batarya ağırlığı yalnızca 53 kg olan HU-GO, bu bataryalar ile 100 km menzile ulaşabilmektedir. Şehir içi kullanımda 50 Wh/km tüketimiyle dünyanın en az enerji tüketen L7e otomobillerinden biridir. Evlerde kullandığımız 220V şehir içi şebeke prizlerinden şarj edilebilen aracın şarj süresi 4 saattir. Ayrıca araçta bulunan yenilemeli frenleme sistemi sayesinde, ayak gazdan çekildiği her an araç hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek depolamaktadır.

Performans ve Yol Tutuş

Aracın üretim felsefesinde hafiflikten sonra gelen diğer unsur da "eğlenceli" bir sürüş hissi vermesidir. Bu amaçla aracın ön ve arka süspansiyon sisteminde spor otomobillerde olduğu gibi çift salıncak tipi süspansiyon kullanılmıştır. Gücünü arka tekerleklere ileten iki ayrı elektrik motorundan alan HU-GO böylece 17 beygir güç üretmektedir. Bu güç, aracın hafifliğiyle birleşince 100 km/h gibi bir maksimum hız değerine ulaşılmıştır. 0–50 km/h hızlanmasını 5 saniyede tamamlayan aracın dört tekerinde de disk fren kullanılmıştır.

Üretim

Üretimin büyük kısmı ve tüm montaj Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü laboratuvarları ve atölyelerinde gerçekleştirilmiştir. Gerekli görülen kısımlarda (gövde üretimi, su jeti kesim işlemleri vs.) sanayi kuruluşları ile çalışılmıştır. Projeye Hacettepe Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş. ve Mutlu Akü sponsor olmuştur. Prototip yaklaşık 30.000 TL gibi bir maliyet ile üretilmiştir.

Dış bağlantılar

HU-GO İnternet Sitesi

HU-GO Video

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.