Hüseyin Selâh Korutürk

Hüseyin Selâh Korutürk (d. 17 Şubat 1949, İstanbul), Türk büyükelçi.

Eğitimi

1975 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu, daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde yüksek lisans öğrenimi gördü ve Türk Boğazları'nın rejimi ile ilgili tezini yazarak 1981 yılında mezun oldu. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmektedir.

Mesleki Kariyer

1978'de Dışişleri Bakanlığı'na girdi ve çeşitli kademelerde görev yaptı, 2001-2005 yıllarında Tunus Büyükelçisi oldu. 2005 yılında Dışişleri Bakanlığı Avrupa Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 14 Kasım 2009 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin Helsinki Büyükelçiliğine atandı ve 2013 yılına dek bu görevini sürdürdü.

Aile

Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve eşi Emel Korutürk'ün ortanca çocuğu olan Selâh Korutürk, Kendisi gibi diplomat olan Osman Korutürk'ün kardeşi ve psikolog Ayşe Arzık'ın ağabeyidir. Türkiye'nin Stokholm Büyükelçisi Zergün Korutürk ile evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.