Gyula

Gyula veya Göle (Macarca ˈɟulɒ), Rumence: Giula, Almanca: Jula, Sırpça: Ðula), Macaristan'ın güneydoğusunda Békés ilinin bir kasabasıdır. Romanya sınırında, Fehér-Körös nehri kıyısında bulunmaktadır.

Gyula
Kasaba

Bayrak

Arma
Gyula
Gyula' nın Macaristan'daki konumu
Ülke Macaristan
Bölge Békés İli
İdare
  Belediye Başkanı Dr. Görgényi Ernő[1] (FIDESZ)
Yüzölçümü
  Kasaba 255,80 km² (9.870 mil²)
Nüfus
 (2012)
  Kent
31,679[2]
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Posta kodu
5700
Alan kodu 66
Resmî site
www.gyula.hu

Tarih

Gyula ilgili referans veren ilk kayıtlar 1313 tarihli dokümanlara dayanır ki bir manastır Gyulamonostor olarak adlandırılır. (Julamonustra Latince) 1332 ye göre manastır etrafında yerleşenler Gyula/ Jula olarak adlandırılır. İsmin orijini hakkında iki versiyon vardır. Bunlardan biri Pannonian Ovası'nın Macar kabileleri tarafından işgalini takiben, Gyula kabilesi alana yerleşir. Daha olası bir versiyon ise, Gyula veya Jula olarak adlandırılan lordun manastırı kurması ve onun yerleşimidir. 1566 tarihinde ikinci vezir Gazi Pertev Paşa komutasındaki ordu tarafından fethedilerek Osmanlı yönetimi altına girdi ve Temeşvar Eyaletine bağlı Göle veya Küle olarak adlandırılan bir sancak merkezi oldu.[3] 1695 yılına kadar Habsburglar tarafından ele geçirilinceye kadar Osmanlı hakimiyeti altında kalmıştır.

Yahudi tarihi

Gyula'nın Alman kasabasındaki binasında Macaristan'daki Holokost olayı anılmaktadır. Bugün Gyula, bir müzik okuluna ve Yahudi topluluğunun Auschwitz ve diğer toplama kamplarında yok edilmesi hatırasına bir plakete sahiptir.

Nüfus Yapısı

2001 nüfus sayımına göre 32.967 nüfuslu kasabanın, %92 si Macar, %2,3 ü Rumen, %1,6 sı Alman, %0,3 ü Slovak, %0,4 ü Romanlar ve %1,2 si ise diğer uluslardan oluşmaktadır.

Gyula, Macaristan'da küçük bir Rumen topluluğun merkezidir. (Oturanların %2,3 ü etnik Rumen'dir).

Turistik Yerler

Kasabanın merkezinin doğusunda 13ncü yüzyıla ait eski bir kale bulunmaktadır. Şimdi burası bir kültürel merkez ve turistlerin cazibe merkezidir. Yakınında iyileştici etkisi ile bilinen bir spa termal tesisi vardır.

Szabó Jen tarafından Transilvanya ağaç kilisesi bir mimari stil benzerinde dizayn edilen Nicolae Bălcescu Yüksek Okulu, Macaristan'ın tek Rumen dili yüksek okuludur.[4] 1867 yılında dikilen Rumen Ortodoks katedraline çok uzak değildir.

Gyula, Macaristan'ın ikinci en eski kek dükkânı vatanıdır. Sayısız küçük yürüyüş alanlarını kapsayan bir kasabaya sahiptir ve bunların çoğu geniş su çeşmelerine sahiptir.

Kardeş şehirler

Gyula, aşağıdaki yerlerle kardeş şehir dir:

Galeri

Kaynakça

  1. MAGYARORSZÁG HELYSÉGNÉVTÁRA, 2012
  2. "Macaristan'da Osmanlı Hakimiyetinin ve İdari Teşkilatının Kuruluşu ve Gelişmesi, Sadık Müfit Bilge" (PDF). 8 Kasım 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012.
  3. (Rumence) Andrei Ando, "Liceul de români de la Gyula" ("Gyula Romanian High School"), Jurnalul Naţional, 5 June 2009; retrieved June 5, 2009

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.