Feminist tarih

Feminist tarih, tarihin, kadın bakış açısından yeniden okunması anlamına gelir. Feminist hareketin kökenlerini ve evrimini özetleyen feminizmin tarihi ile aynı şey değildir. Ayrıca, kadınların tarihsel olaylardaki rolüne odaklanan kadın tarihinden farklıdır. Feminist tarihin amacı, geçmişte kadın seslerinin ve seçimlerinin önemini iyileştirmek ve göstermek için kadın yazarların, sanatçıların, filozofların vb. yeniden keşfedilmesiyle tarihin kadın bakış açısını araştırmak ve aydınlatmaktır.[1][2][3]

Feminist tarih, tarihsel analizin tüm yönlerine toplumsal cinsiyet etkileri kazandırıp, toplumsal cinsiyeti tarihsel analizin tüm yönlerine dahil edecek şekilde değiştirmeye çalışır. Jill Matthews'e göre; "bu değişimin amacı politiktir: kadınları küçülten ve ezen tarihsel disiplinin uygulamalarına meydan okumak ve kadınlara özerklik ve öz tanımlama alanı sağlayan uygulamalar yaratmaktır." [4]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Cain, William E., ed. Making Feminist History: The Literary Scholarship of Sandra M. Gilbert and Susan Gubar (Garland Publications, 1994)
  2. Laslitt, Barbara, Ruth-Ellen B. Joeres, Mary Jo Maynes, Evelyn Brooks Higginbotham, and Jeanne Barker-Nunn, ed. History and Theory: Feminist Research, Debates, Contestations (University of Chicago Press, 1997)
  3. Lerner, Gerda, The Majority Finds Its Past: Placing Women in History (Oxford University Press, 1981)
  4. Matthews (1986). "Feminist History". Labour History (50): 147-153.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.