Federal Yönetilen Kabile Alanları

Federal yönetilen kabile alanları (FATA)(Aşiretler Bölgesi), Peştuca :مرکزي قبایلي سیمې ) Pakistan'ın kuzey batı kesiminde Afgan sınırı boyunca uzanan siyasi ve ekonomik yönetim merkezi Peşaver olan çoğunluğu Peştun kökenli aşiret ve kabilelerden oluşan Pakistan'a bağlı yarı özerk federal bir bölge ve Pakistan'ın üst düzey idari birimlerindendir. Ülke içinde yalnızca Hayber-Pahtunhva ve Belucistan eyaletleri ile sınırları mevcuttur. 3,5 milyon nüfusa sahip olup 27.220 km² alan kaplamaktadır.

Federal yönetilen kabile alanları
Aşiretler Bölgesi
مرکزي قبایلي سیمې
Federal bölge

Bayrak

Ülke içindeki konumu
Ülke Pakistan
Yönetim merkezi Peşaver
İdare
  Hayber-Pahtunhva Valisi Syed Masood Kausar
Yüzölçümü
  Toplam 27,220 km² (10.500 mil²)
Nüfus
  Toplam 3,176,331
Zaman dilimi UTC+05.00 (DST)
  Yaz (YSU) UTC+05.00 (DST)
Resmî site
www.fata.gov.pk

Seyrek bitki örtüsü ile kaplıdır. Ayrıca çoğunlukla kurak ve dağlık bir alandır. Peştunların çoğunluğunu oluşturduğu bölgede Peştuca ağırlıklı konuşulan dildir. Okuma ve yazma oranı Pakistan genelinde en düşük olan alandır. Nüfusun büyük çoğunluğu kırsal ve köylük alanlarda, kentsel yerlerde ise % 3,1 nüfus yaşamaktadır. Her kabilenin kendi bölgelerinde kendi yasalarını oluşturduğu ve çoğunlukla İslami şeriat yasalarının uygulandığı bölge, Afganistan'da yönetim ve etkileri savaş sonrası azalan, Taliban ve el-Kaide örgüt mensuplarının sığındıkları bir yer olmuştur. Bölgede Taliban oldukça etkindir, sık sık Pakistan ordusu bölgedeki İslamcı gruplar ve aşiretlerle çatışmalar yaşamaktadır (özellikle Veziristan). Aşiretler bölgesi-FATA) 7 aşiret ajansı ve 6 küçük sınır bölgelerinden oluşmaktadır.

İdari bölümler

Ana şehirler

Ajanslar

Sınır bölgeleri

  • Peşaver sınır bölgesi
  • Kohat sınır bölgesi
  • Tank sınır bölgesi
  • Bannu sınır bölgesi
  • Lakki sınır bölgesi
  • Dera İsmail Han sınır bölgesi
Federal yönetilen kabile alanları (FATA)
FATA - Amblem
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.