Engin Türker

Engin Türker (d. 22 Ekim 1944, İstanbul) Türk ressam, heykeltıraş ve diplomat.

Engin Türker
Doğum adı Engin Türker
Doğum 22 Ekim 1944(1944-10-22)
İstanbul, Türkiye
Uyruk Türk
Evlilik(ler)i Lale Türker
Çocukları Sedat Kerem Türker
Alanı Resim, Heykel, Diplomasi

Küçük yaşta minyatür heykelcikler ve resimler yaparak güzel sanatlara eğilen ve Türkiye'nin yanında ABD, Kıbrıs, İsveç, Fransa, Bahreyn ve Bosna Hersek'te toplam 29 sergi açan Türker, Stokholm, Tokyo ve İstanbul Uluslararası Sanat Fuarlarına katıldı. Türker, sanatçı kimliğinin yanı sıra Türkiye'nin Umman Sultanlığı Muskat Büyükelçisi olarak da görev yaptı. Ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın bir dönem Dışişleri Başdanışmanı oldu.

Türker 1953 yılında açtığı ilk sergisinde 8 yaşında idi, sergisini Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Camlı Galerisi’nde açtı. "Harika Çocuk" olarak nitelendirildi. Çocuk çizimlerinden farklı figüratif resim ve minyatür heykelleri, çocuk dünyasının düşlerini yansıtan görsel masallar gibiydi.

"TED" deki resim hocası usta sanatçı Eşref Üren sergisini ziyaretinde; "Engin, Türk resmine musallat olan karanlığı aşmış… " demişti.

Sanat yolculuğu seçtiği diplomasi mesleği ile birlikte Dünya’ya açılıp evrim geçirdi. Görevli bulunduğu Paris’te 1988-1992 yılları arasında Heykeltıraş Pascal Laurence&Joel atölyesi’nde heykel çalışmalarını sürdürdü. Fransa, Abd, İsveç, Japonya, Bosna Hersek, Kıbrıs, Bahreyn, Oman ve Türkiye’de 31 resim ve heykel sergisi açtı.

Yapıtları yurt içi ve yurt dışında çok sayıda bireysel ve kurumsal koleksiyonlarda, Bahreyn Ulusal Müzesi, Bait Al Koran Müzesi, Oman Baıt Al Baranda Müzesi ve Bosna Hersek Zenika Devlet Müzesi'nde yer aldı.

Sanatçı, sanat tarihçisi-eleştirmen Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in YKY Yayını "Türk Plastik Sanatçıları –Ansiklopedik Sözlük (s:463), Doruk Yayınları, Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi'nde (s:498) yer almaktadır. Açtığı sergileriyle ilgili çok sayıda katalogları, 50’li yıllardan günümüze uzanan uzun zaman dilimini kapsayan çok geniş bir yazılı ve görsel basın arşivi bulunmaktadır.

Sanat çalışmalarının özü uzun yıllar boyu insan, doğa sevgisi ve giderek barış tutkusuyla harmanlandı. 1970’li yıllarda yapıtlarına yansıttığı barışa yollama yapan imgeleri 2001’den bu yana yoğunlaşarak tümüyle barışa odaklandı. Türker "Sanatın Barış Elçisi" olarak anılmaya başlandı.

Türker, sanat çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.