Delft

Delft, Hollanda'nın Güney Hollanda ilinde bulunan bir şehir ve belediyedir. Delft kanalları ve büyük ölçüde korunmuş eski yapıları ile küçük ve tipik bir Hollanda şehri olup Hollanda'nın büyük şehirleri olan Rotterdam ve Lahey şehirleri arasında yer alır. Nüfusu (Mayıs 2013 nüfus tahmini itibarıyla) 98.727 kişidir. Kent, ressam Vermeer'in yaşamış olması ile Delft Blue adı verilen mavimsi beyaz üzerine mavi renkli porselenleriyle ve Delft Teknik Üniversitesi'ne de ev sahipliği yapması ve Hollanda kraliyet ailesinin bağlı olduğu Orange-Nassu Hanedanî ile yakın ilişkileri ile ünlüdür.

Delft
Belediye / Şehir

Bayrak

Arma

Delft'in Güney Hollanda'daki konumu
Delft
Delft'nin Hollanda'daki konumu
Ülke Hollanda
İl Güney Hollanda
Belediye Delft
İdare
  Belediye Başkanı Marja van Bijsterveldt (CDA)
Yüzölçümü
  Toplam 24,06 km² (928 mil²)
  Su
1,24 km² (47 mil²)
Rakım 0 m (0 ft)
Nüfus
 (Mayıs 2013)
  Toplam 98,727
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAZD)
Alan kodu 015
Resmî site
www.delft.nl/
Delft topografik haritası

Görülebilecek yerler

Şehir merkezinde hâlâ büyük sayıda eski anıtsal binalar bulunmaktadır. Şehir sokaklarının çoğunluğu kanal kenarlarında olup kanalın iki tarafındaki sokaklar, birbiriyle kanal köprüleriyle bağlıdır. Şehrin bu kanal Şehri olma Özelligi Delft'i çok turist çeken bir şehir yapmaktadır.[1]

 • Oude Kerk (Eski Kilise): Bu kilise içinde ünlü Hollandalıların mezarları bulunmaktadır: Piet Hein, Johannes Vermeer, Anthony van Leeuwenhoek.
 • Nieuwe Kerk (Yeni Kilise): Yapılanması 1381 - 149 donemi. Bu kilisede Hollanda kraliyet ailesi mensuplarının , bu arada kral ve kraliçelerin, mezarları bulunmaktadır, Bu ki mezarların her biri 5000 kg ağırlıkta mezarların üstünü kapayan taştan mezar taşı ile kaplıdır.
 • Hugo Grotius heykeli: Neiuwe Kerke yanında Mrarkt meydanında bulunmaktadır. 1186'da yapılmıştır. Kuramcı ve heykelci Franciscus Leonardus Stracké'dir.
 • Prinsenhof (Prens Sarayi): 1403'te yapılan St. Agatha adına ithaf edilen bir manastır idi. 1572-1584 yıllarında Hollanda prensi Willam Orange bu manastırda yaşamıştır ve 1584'te bu manastırda suikaste uğrayıp öldürülmüştür. Bu nedenle yapı "Hollanda Prensi Sarayı" olarak anılmaya başlanmıştır. Günümüzde bir müzedir.
 • Delft Stadhuis (Delft Belediye Konağı): Markt meydanında.
 • Oostpoort (Doğu Şehir Kapısı): Yaklaşık 1400'de yapılmıştır. Şehrin eski sur kapılarından günümüze gelebilmiş olan tek bir tanesidir.
 • Gemeenlandshuis, Delfland veya Huyterhuis: 1505'te yapılmıştır. 1645'ten beri Delfland Bölgesel Su İşleri İdaresi merkezidir.
 • Koninklijk Nederlands Legermuseum: Kraliyet Hollanda Ordusu ulusal müzesidir. Kurulu olduğu bina Armamentarium olarak da bilinir.
 • Vermeer Centre: Renove edilmis "St. Luke Lonca Evi'nde bulunmaktadır.
 • Waag: Tarihsel tartma baskülü evi.

Kardeş Şehirler[2]

Resimler

Delft panaroması

Ayrıca bakınız

Kaynakça

 1. Martin Dunford (2010). The Rough Guide to The Netherlands. Penguin. s. 169. ISBN 978-1-84836-882-8. [url=http://books.google.com/books?id=8j03xxJasTMC&pg=PA393 21 Eylül 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Google Books]
 2. Delft Belediye Rehberi, 2005

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.