Aarau

Aarau, İsviçre'nin kuzeyindeki Aargau kantonunun merkezi. Jura Dağlarının güney eteklerinde, Zürih'in batısında ve Aare ırmağının sağ yakasındadır.

Aarau
Aarau
Ülke İsviçre
Kanton Aargau
Şehir Aarau
Nüfus
  Toplam 21,459
Zaman dilimi UTC+01.00
  Yaz (YSU) UTC+01.00

1240'larda Kyburg kontlarınca kurulan Aarau, 1264'te Habsburgların eline geçti. 1415'te kenti Bernliler aldı. 1798'de ise Helvetia Cumhuriyeti'nin başkenti oldu.

Kentin önemli tarihi yapıları arasında 13. yüzyıldan kalma kuleler, kent kilisesi (1473), belediye binası (1762) ve kanton kitaplığı yer alır. Din reformcusu Huldrych Zwingli'nin sayfa kenarlarına notlar aldığı bir Kitabı Mukaddes bu kitaplıktadır. Kentin kuzeydoğusunda Habsburg ailesinin ilk ikametgâhı olan Habsburg ya da Habichtsburg'un (Şahin Kalesi) yıkıntıları vardır. Aarau'nun doğusunda yer alan, ortaçağdan kalma Lenzburg Kalesi'nde bir tarih müzesi ile bir konferans merkezi bulunur.

Özellikle elektikli araçlar, zil, hassas ölçü araçları, ayakkabı, pamuklu dokuma ve kimyasal madde üretimine yönelik olan sanayi kuruluşları kentin yeni bölümlerinde toplanmıştır. Çoğunluğu Almanca konuşan nüfusun %75'i Protestandır. Nüfus (1983 tah.) 15.710

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.