Dünya Helal Birliği

Dünya Helal Birliği, Şubat 2010 yılında kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Dünya Helal Birliği'nin en önemli fonksiyonu, tükettiği gıda ve ürünler konusunda tüketicilerde farkındalık oluşturmak, doğru bilinçlenmelerine yardımcı olmaktır. 2 ayda bir yayınladığı "Helal Gıda" isimli mecmuası ile hem gıda ve ürünlerdeki tehlikelere dikkat çekmiş hem de iyi uygulamaları ön plana çıkarmayı gaye edinmiştir.

Dünya Helal Birliği
Sustainable control, peaceful consumption
Slogan Sürdürülebilir denetim, huzurlu tüketim
Kuruluş 2010
Tür Sivil Toplum Kuruluşu
Merkez Bursa
Lider Ahmet Gelir
Resmî site Dünya Helal Birliği

Dünya Helal Birliği, çalışmalarını devlet kurumları ile koordineli şekilde yürütmektedir. TSE, Türkak gibi kurumlarla ilgili alanlarda bilgi ve deneyim alış-verişi yapmakta ve sahada SMIIC Standarları'nı uygulamaktadır.

Dünya Helal Birliği, ürün ve hizmetlerin tüm proseslerini ele alan, ilgili tüm süreçleri standartlaştıran, denetleyen ve belgelendiren bir sistemdir. 52 kişiden oluşan, teknik denetimler konusunda yeterli olan baş denetçilerden, yurt içi ve yurt dışında konusunda söz sahibi 250 teknik bilim insanından oluşmaktadır. 5 kıtada, 37 ülkede temsilciliği, 4 ilde şubesi, 4 adet yetkilendirdiği kuruluş olan bir üst kuruluştur.

Misyonu

Helal, hilesiz ürün ve hizmetleri gündemde tutmak, gıda, tarım ve ürünlerle ilgili araştırmalar yapmak, helal konusunda toplumsal bilinç oluşturmak için projeler üretmek, kurs, seminer, panel vb. eğitim çalışmaları yapmak, helal ürün ve hizmetler konusunda yapılmış çalışmaların ve araştırmaların sonuçlarını toplayıp dokümantasyon merkezi oluşturmak, süreli yayın çıkarmak, ürün ve hizmetlerin helal normlara uygunluğunu sağlayıcı standartlar geliştirip, ilgili standartlara uygunluklarını garanti ederek sertifikalandırmaktır.

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    Dünya Helal Birliği23 Temmuz 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.