Beit She'arim Ulusal Parkı

Beit She'arim (İbranice: בֵּית שְׁעָרִים, "Kapıların Evi"), antik Yahudi şehri Bet She'arāyim (İbranice: בּית שערַיִם, "İki Kapı Evi") ya da Kfar She'arāyim (İbranice: כְּפר שערַיִם‎, "İki Kapı Köyü") için günümüzde kullanılan isimdir.[1] Üzerinde durduğu tepenin Arapça adı Sheikh Ibreik ya da Sheikh Abreik'tir.[1]

Bet She'arim Nekropolü: Yahudi Yenileşinin Bir Simgesi
UNESCO Dünya Mirası
Konum  İsrail
Kriter Kültürel: ii, iii
Referans 1471
Tescil 2015 (39. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Kısmen kazılan arkeolojik alan, çoğunlukla geniş bir kaya mezarı nekropolünden ve şehrin bazı kalıntılarından oluşmaktadır. Site, İsrail Doğa ve Parklar Kurumu tarafından Beit She'arim Ulusal Parkı olarak yönetilmektedir. Kuzeydoğusunda yer alan Kiryat Tiv'on kasabasına bitişiktir ve Beit She'arim moşavının beş kilometre batısındadır.[2] Aşağı Celile'nin güney eteklerinde, Hayfa'nın 20 km doğusunda yer alır.

2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Dünyadaki en eski Yahudi mezarlığına ait sanatsal süslemelerin zenginliği benzersizdir.[3][4]

Kaynakça

  1. Sharon, Moshe (2004), Corpus Inscriptionum Arabicarum Palaestinae, Cilt III, D-F; sayfa XXXVII 4 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. Modern Bet She'arim 14 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Jewish Virtual Library
  3. "Arşivlenmiş kopya". 4 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2017.
  4. 24 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., UNESCO Dünya Mirası,
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.