Arsuf

Apollonia-Arsuf (Antik Yunanca: Απολλωνία bilinen,) Kudüs Krallığı döneminde Arsuf (Arapça: أرسوف, romanizasyonlarda: Arsuf; Latince: Arsur), antik bir şehir. Helenistik ve Roma Yahudiyesinde bu isimle anıldı, Bizans döneminde Sozusa olarak yeniden isimlendirildi.(Σώζουσα Filistindeki Sozusa'yı Libya'daki Sozusa'dan ayırt etmek için). Akdeniz kıyısında bir falez üzerinde, Kayserya'nın 34 kilometre güneyinde yer alır.

Apollonia Arsuf
Grekçe: Απολλωνία
Grekçe: Σώζουσα
Arapça: أرْسُوف
Latince: Arsur
Koordinatlar 32°11′42.72″K 34°48′24.48″D
Tarihçe
Bağlı olduğu  İsrail

Müslümanlarca 640'da fethedildi. Bizans saldırılarına karşı tahkim edildi. 1101 yılında Haçlı Kudüs Krallığı'nın eline geçti ve stratejik önemi çok olan bir kaleydi. Üçüncü Haçlı Seferi sırasında, Arsuf Muharebesi (1191) burada yaşanmış önemli bir muharebeydi. Şehir ve kale 1265'te Memlüklerce alındı.

Günümüzde İsrail'in Hertsliya belediyesine bağlı bir antik kenttir. 1994 yılından sonra yoğun kazılar yapılmış, 2002 yılında Apollonia Milli Parkı adıyla halka açılmıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.